Skip to content

Dom knihy

Divadelná sála na Americkej židovskej univerzite slúži ako dejisko sci-fi filmov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pod vplyvom raného sionistického hnutia založil Shlomo Bardin v roku 1947 Brandeis-Bardin Institute, židovské útočisko v kalifornskom Simi Valley.

Inštitút, ktorý je jedným z najväčších pozemkov vo vlastníctve Židov mimo Izraela, sa rozprestiera na ploche 2 200 akrov a slúžil ako odrazový mostík pre niekoľko významných osobností židovskej komunity, vyprodukoval mnoho uznávaných rabínov a bol štartovacou čiarou amerického hnutia izraelského ľudového tanca. Organizácia, ktorá sa v roku 2007 spojila s Univerzitou judaizmu a stala sa Americkou židovskou univerzitou, je považovaná za jedno z najinovatívnejších židovských kultúrnych centier v krajine.

Dom knihy

K prvkom rozsiahleho areálu patria ekologické záhrady, námestie pre umelecké predstavenia, rezidenčná dedina a zábavné ihrisko s 15 metrovou lezeckou stenou, ale jedným z najpozoruhodnejších prvkov tohto ohromujúceho zariadenia je Dom knihy.

Dom knihy navrhol pre túto inštitúciu v roku 1973 architekt Sidney Eisenshtat. Táto futuristická cylindrická budova, ktorá je najväčšou sálou v areáli univerzity, slúži ako sála na vystúpenia a slúžila aj ako miesto pre sci-fi produkcie, z ktorých najznámejší je film „Star Trek VI: Neobjavená krajina„. Chodby a oddychové miestnosti sú zvýraznené vitrážami, ktoré navrhol absolvent Jerry Novorr.

Dom knihy

Dom knihy slúžil aj ako ikonické sídlo Power Rangers na začiatku 90. rokov, keď sa objavil v seriáli Mighty Morphin Power Rangers. Len nečakajte, že vás pri návšteve privíta Alpha 5!

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Dom knihy

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km