Skip to content

Opustený židovský cintorín Asilah

Na tomto malom rozpadávajúcom sa cintoríne sa pripomína odkaz marockej židovskej komunity.

Približná doba čítania: 3 minúty

Opustený židovský cintorín v marockom meste Asilah vyzerá ako slávnostné a pokojné miesto pri oceáne, ale skrýva tragickú históriu a niekoľko prekvapivo záhadných náhrobných kameňov.

židovský cintorín Asilah

Asilah (alebo Arcila) je jedno z najkrajších miest v severnom Maroku. Má jednu z najlepšie zachovaných medín v Maroku. V 40. rokoch 20. storočia tu žila židovská komunita, ktorá mala v čase svojho najväčšieho rozmachu viac ako 250 000 obyvateľov, ale odvtedy sa ich počet zmenšil na niekoľko tisíc, z ktorých väčšina žije v Casablance.

Podľa potomka jedného z asilských Židov tamojšia komunita väčšinou emigrovala zo Španielska po vydaní dekrétu Alhambra, ktorým boli Židia vyhostení z Pyrenejského polostrova. Populácia sa zväčšovala, až kým sa na začiatku 20. storočia mnohé židovské rodiny masovo nepresťahovali do Južnej Ameriky, aby sa podieľali na kaučukovom boome. Hoci v Asilah možno ešte nejakí Židia zostali, pobrežný cintorín na okraji mesta bol ponechaný napospas živlom.

židovský cintorín Asilah

Hroby tam stále ležia opustené a obklopené burinou. Náhrobky sú väčšinou jednoduché a majú epigramy, napísané v hebrejčine a v španielčine, ako to bolo bežné v sefardských komunitách.

Na cintoríne sa nachádza aj jeden záhadný a zlovestný náhrobok neznámeho mladého dievčaťa menom Simi, ktorý sa nachádza na samom okraji útesu s výhľadom na Atlantik. Text na kameni znie: “Simi Roiffová, zomrela 15 Tamus 5704 (6. júla 1944). Amargada y desesperada se dejo abandonar por sus infortunio y jovem aun se dejo arrebatar su alma. (“Zatrpknutá a zúfalá sa cítila opustená vo svojom mladom nešťastnom stave; dovolila, aby jej vzali dušu”).

židovský cintorín Asilah

Každý turista, ktorý navštívi cintorín, by urobil dobre, keby sa pomodlil nielen za mŕtvych, ktorých tu zanechala diaspóra, ale aj za úbohú, nešťastnú Simi.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.821 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km