Skip to content

Bebelplatz

Miesto slávnej nacistickej akcie pálenia kníh z roku 1933 si pripomína svoju "noc hanby".

Približná doba čítania: 3 minúty

„Toto bola len predohra, kde sa pália knihy, sa nakoniec pália ľudia.“ – Heinrich Heine, 1820.

Tieto trúfalé slová zdobia bronzovú tabuľu, ktorú nájdete pri svojich nohách v strede námestia Bebelplatz. Neďaleko sa nachádza tabuľa z hrubého skla, ktorá nahrádza dlažbu a pôsobí ako okno do podzemnej miestnosti. V tejto miestnosti sa nachádza jedna polica za druhou – dosť miesta na uloženie 20 000 zväzkov, pričom každý z nich je strašidelne prázdny. Túto inštaláciu vytvoril izraelský umelec Micha Ullman a nazval ju „Knižnica“.

Veľká časť Európy si stále nesie jazvy nacistického režimu a Bebelplatz (predtým známy ako Opernplatz) nie je iný. Mnohé z budov (dnes už zrekonštruovaných), ktoré lemovali námestie, boli zničené počas boja o Berlín v druhej svetovej vojne, ale tieň, ktorý visí nad Bebelplatz, má pôvod v udalosti, ktorá sa stala skôr, keď mnohí v Berlíne boli ešte zamilovaní do nacistickej strany a myšlienky „čistej“ kultúry.

Dňa 15. mája 1933 zaznela z Hlavného úradu pre tlač a propagandu Nemeckého študentského zväzu výzva študentom, aby podnikli celonárodnú akciu proti „nenemeckému duchu“ a očistili univerzity od „židovského intelektualizmu“. Na výzvu odpovedali študenti vo viacerých univerzitných mestách a v rámci aktu solidarity, ktorý mal predznamenať veľmi temné dni, bolo zničených takmer 25 000 kníh. Opernplatz mal byť teraz známy ako miesto jedného z najznámejších pálení kníh v histórii.

Dav viac ako 40 000 ľudí vrátane samotného Josepha Goebbelsa skandoval, rečnil a spieval, keď tisíce kníh napísaných Nemcami aj nenemeckými autormi skončili v plameňoch. Jack London, Karl Marx, Hemingway a nespočetné množstvo ďalších sa premenilo na popol, keď Goebbels neustále rečnil o čistote nemeckej kultúry. Niektorí z prenasledovaných autorov boli skutočne prítomní pri ničení svojich diel, vrátane spisovateľa Ericha Kästnera, ktorý mal napriek traume zo svedectva tohto útoku na slobodné myslenie šťastie… opustil krajinu do vyhnanstva skôr, než ho stihol osud mnohých jeho súčasníkov – tábory smrti a poprava.

Miesto pálenia kníh, Berlín

Dnes námestie odráža nový svet Berlína – budovy boli zrekonštruované a námestie je opäť plné šťastných ľudí, hudby a smiechu. Dokonca dostalo nový názov Bebelplatz, ktorý má pomôcť novému začiatku. Noc cenzúry, ktorá sa tu odohrala, sa však nedá vymazať a všade naokolo sú jej pripomienky.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Bebelplatz

Nemecko - Krátke info

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km