Skip to content

Kaviareň Strauss

Berlínčania si dávajú kávu a koláčik na jednom z najpokojnejších miest v meste: na cintoríne.

Približná doba čítania: 3 minúty

Aj keď sa niekomu môže zdať, že pre Berlínčanov vo štvrti Kreuzberg Bergmannkiez je predstava stolovania len pár krokov od pochovaných mŕtvol znepokojujúca, je to tá najprirodzenejšia vec na svete. Koniec koncov, Friedhof, nemecký výraz pre “cintorín”, znamená v preklade zhruba “pokojné miesto” a ťažko si predstaviť pokojnejšie miesto, než je tienistý, pokojný areál Friedrichswerderscher Friedhof. Od roku 2013, keď si architekt Martin Strauss a jeho manželka Olga zriadili prevádzku v historických oblúkoch kaplnky, ponúka kaviareň Café Strauss kávu a zákusok (Kaffee und Kuchen) s príchuťou rozjímania.

Café Strauss, Berlin

Strauss prvýkrát prišiel na myšlienku kaviarne počas reštaurovania hrobov na cintoríne. Friedrichswerderscher Friedhof, ktorého história siaha až do roku 1844, sa pýši náhrobkami mnohých nemeckých osobností vrátane Karla Wilhelma Wacha, maliara obľúbeného na pruskom kráľovskom dvore. Keď sa Strauss dozvedel, že chátrajúce priestory kaplnky, v ktorej sa predtým nachádzal pohrebný salón, sú na predaj, strávil rok ich rekonštrukciou a doplnil moderným nábytkom.

Café Strauss, Berlin

Dnes je Café Strauss miestom pre život. Slnkom zaliata terasa je vyhľadávaným miestom starších obyvateľov, ktorí si sem chodia čítať noviny s kúskom tvarohového koláča (Käsekuchen). Napriek tomu tu smrť nikdy nezmizne z dohľadu ani z mysle. Hostia sa z úcty k zosnulým rozprávajú tlmene alebo vôbec. Strauss hovorí, že krátko po otvorení kaviarne sa miestni obyvatelia začali dožadovať rezervácie blízkych parciel, aby mali príbuzní pohodlné miesto na návštevu miesta posledného odpočinku.

Café Strauss, Berlin

Café Strauss je síce najznámejšou cintorínskou kaviarňou v Berlíne, ale nie jedinou. Bossman’s Café sa nachádza v blízkosti vchodu do cintorína Alter St. Matthäus-Kirchhof v Schönebergu, kde sú pochovaní bratia Grimmovci, a už roky sa hovorí o otvorení podobného podniku na cintoríne Dorotheenstädtischer Friedhof v Mitte, ktorý je pravdepodobne najznámejším cintorínom v meste a miestom odpočinku Bertolta Brechta. Takéto priestory sú zdrojom príjmov na údržbu chátrajúcich historických budov, ako aj miestom, kde sa môžu stretávať priatelia a príbuzní po pohreboch.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km