Skip to content

Dom učiteľov

Socialistická budova venovaná učiteľom predstavuje jednu z najväčších sovietskych mozaík na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Oblasť Alexanderplatz je nádherným miestom, kde si môžete pozrieť najextravagantnejšiu socialistickú symboliku. Jednou z najpozoruhodnejších budov je zdanlivo obyčajný mrakodrap, ktorý je obalený farebnou mozaikou.

Učiteľský dom

Budova pochádza zo začiatku 60. rokov 20. storočia a bola postavená na mieste svojej predchodkyne, ktorá bola zbombardovaná počas vojny. Bol to prvý mrakodrap v tejto oblasti a bol postavený tak, aby ohromil. Táto 12-poschodová výšková budova, ktorú navrhol kolektív architektov Hermann Henselmann, B. Geyer a J. Streitparth, bola vo svojej dobe najmodernejším európskym centrom pre učiteľov a pedagógov – za trojposchodovou rozprestierajúcou sa mozaikou sa nachádzala obrovská knižnica, v ktorej bolo viac ako 650 000 kníh, ale aj kaviareň, reštaurácia, bar, kníhkupectvo a kabaret.

Samotnú mozaiku navrhol a realizoval Walter Womacka a použil na ňu neuveriteľných 800 000 kamienkov. Umelecké dielo má názov “Náš život” a zobrazuje idealistické útržky socialistického života vo Východnom Nemecku so špeciálnym zameraním na pedagógov. Je vytvorená v štýle mexického nástenného umenia a je jedným z najväčších umeleckých diel v Európe.

Učiteľský dom

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km