Skip to content

Betónové domy Thomasa Edisona

Thomas Edison, takzvaný “čarodejník z Menlo Parku”, sa preslávil mnohými vynálezmi vrátane vylepšenia žiarovky, fonografu a filmového projektora. Nie je však taký známy vďaka betónu, hoci ním bol posadnutý.

V roku 1908 si tento slávny americký vynálezca podal patent na stavbu budov s použitím jedinej vrstvy betónu. Tento nápad bol nakoniec neúspešný, napriek tomu však predbehol svoju dobu a niektoré z jeho betónových domov stoja dodnes.

Edison založil v roku 1899 spoločnosť Portland Cement Company. Spoločnosť vždy zápasila s problémami, napriek tomu, že prišla s rôznymi zlepšeniami v cementárenskom priemysle. Dodala aj betón na stavbu štadióna Yankee v roku 1922, ale o niekoľko rokov neskôr skrachovala.

V tomto období Edison prišiel aj s nápadom stavať domy z liateho betónu. Vynález bol patentovaný v roku 1917 s nasledujúcim úvodom: “Predmetom môjho vynálezu je postaviť budovu z cementovej zmesi jednoduchým formovaním, pričom všetky jej časti vrátane bočných stien, striech, priečok, vaní, podláh atď. sú vytvorené z celistvej hmoty cementovej zmesi.”

Teoreticky by tak vznikol úplne nový druh domu s rôznymi výhodami: ohňovzdorný, odolný voči hmyzu, ľahko čistiteľný a za veľmi prijateľnú cenu 1 200 USD za dom. Edison v tom videl potenciálne riešenie pre mestá s nedostatkom bytov, ktoré by umožnilo ľuďom presťahovať sa zo slumov do nových lacných obytných štvrtí z betónových domov. Aby tomu pomohol, rozhodol sa darovať tento patent úplne zadarmo kvalifikovaným staviteľom.

Thomas Edison

Edison už v roku 1910 experimentoval s opakovane použiteľnými formami na tvarovanie debnenia, keď si vo svojom sídle v New Jersey postavil garáž a malý domček. Skutočnosť, že to bude robiť vo väčšom meradle, však bola oveľa komplikovanejšia. Každý dom by si vyžadoval formu pozostávajúcu z približne 2 300 kusov a staviteľ by musel nakúpiť vybavenie v hodnote najmenej 175 000 dolárov, kým by odlial jeden dom. A napriek Edisonovým pokusom opísať domy ako elegantné a sofistikované, mnohí ľudia ich stále považovali skôr za cenovo dostupný krok vpred pre obyvateľov slumov než za žiadanú voľbu životného štýlu.

Thomas Edison

Napriek všeobecnému nezáujmu, spoločnosť postavila niekoľko betónových domov v okolí New Jersey, z ktorých niektoré stále stoja. A Edison nenechal svoju betónovú posadnutosť upadnúť. Predtým, ako spoločnosť skrachovala, sa začal venovať zariaďovaniu domov. Tie sa mali vyrábať z nového ľahkého betónu a mali zahŕňať všetko od betónových fonografických skriniek po betónové klavíry a betónové spálňové súpravy (a pre všetky posmrtné potreby aj betónové náhrobné kamene).

Opäť to však nebolo celkom to, čo ľudia hľadali. Spoločnosť Edison Portland Cement Company prišla o milióny dolárov a Edisonove betónové snahy sa nikdy celkom neujali. Napriek tomu určite predbehol svoju dobu, keď predpovedal súčasné inovácie v oblasti cenovo dostupného 3D tlačeného bývania už najmenej pred 100 rokmi.

614 Polk St, Gary, IN 46402, USA
41.599721,-87.3500085
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.13 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1