Skip to content

Kopula Tiffany

Toto obrovské vitrážové dielo sa považuje za najväčšiu existujúcu Tiffanyho kupolu. 

Približná doba čítania: 3 minúty

V architektonickom zázraku, ktorým je Kultúrne centrum v Chicagu, stačí zdvihnúť zrak a uvidíte pravdepodobne najveľkolepejšiu Tiffanyho kupolu, aká bola kedy vytvorená.

Tiffany Dome, Chicago

V sále Preston Bradley Hall sa nachádza kupola s priemerom 61 metrov, ktorá je označovaná za najväčšiu svojho druhu na svete – a so 105 štvorcovými metrami farebných mozaík, vrátane 30 000 samostatných sklenených tabúľ, sa zdá, že je to oprávnená pochvala.

Kupolu dokončenú v roku 1897 navrhol pre chicagskú verejnú knižnicu legendárny Tiffanyho “hlavný mozaikar” J. A. Holzer. Keď túto nádherne zdobenú budovu v roku 1986 získalo Chicagské kultúrne centrum, zdedilo aj majstrovské dielo, ktoré zdobilo strop stavby. Hoci sa hodnota budovy odhadovala na 2 000 000 dolárov, samotná kupola sa v súčasnosti oceňuje na približne 35 000 000 dolárov.

Tiffany Dome, Chicago

Priehľadná kupola, pôvodne presvetlená slnkom, zobrazuje 12 znamení zverokruhu medzi sklenenými dielikmi v tvare rybej šupiny vsadenými do ozdobného železného rámu. V 30. rokoch 20. storočia bola postavená ochranná vonkajšia kupola, a hoci nový podsvietený vzhľad bol krásny, mnohí mali pocit, že kupola stratila veľa zo svojej prirodzenej krásy.

V roku 2008 sa v rámci projektu reštaurovania obnovil pôvodný, prirodzene osvetlený pôvab kupoly, pričom sa ušetrila energia a napravili sa škody, ktoré čas spôsobil na zložitých sklenených paneloch a 5 568 medených fóliovaných šperkoch z vrstveného skla, ktoré sa pri tom objavili. 

Tiffany Dome, Chicago

Teraz sa na obnovenú kupolu každoročne pozerá viac ako 800 000 návštevníkov, ktorí sú očarení novým súborom nádherných farieb a pozorovacích uhlov. Keď vás omrzí obdivovať rozľahlosť kupoly v hale Preston Bradley Hall, vždy môžete zamieriť do rotundy centra v hale Veľkej armády republiky a pozrieť si jej menší, ale nemenej lákavý náprotivok.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1