Skip to content

Kupoly Mitchell Park

Jedinečná botanická záhrada v troch obrovských geodetických kupolách.

Približná doba čítania: 2 minúty

Alexander Mitchell, najbohatší muž vo Wisconsine na konci 19. storočia, postavil vôbec prvý skleník v štáte. Svoje skleníkové priestory poskytoval miestnym organizáciám a otvoril vlastný park Mitchell’s Grove.

Botanická záhrada

Po jeho smrti mesto Milwaukee odkúpilo 30 akrov parku a zriadilo záhradnícke konzervatórium Mitchell Park. Prvý skleník na tomto mieste bol postavený podľa vzoru londýnskeho Krištáľového paláca. V roku 1955 ho zbúrali a nahradili novým dizajnovým konceptom: tromi obrovskými geodetickými kupolami. Sklenené kupoly v tvare včelieho úľa boli nakoniec dokončené v roku 1965, 10 rokov po vyhlásení súťaže, a slávnostné otvorenie viedla Lady Bird Johnsonová.

V botanickej záhrade sa nachádza viac ako 1 000 rôznych druhov rastlín, pričom v každej z troch kupol sa prezentuje iná téma: Tropická kupola, Púštna (suchá) kupola a Kvetinová výstavná kupola s meniacimi sa sezónnymi alebo slávnostnými expozíciami. Jedinečná konštrukcia sklenených kupol umožňuje 85 % dostupného svetla preniknúť k rastlinám a v lete sa používajú veľké ventilátory na odvádzanie tepla, aby sa kupoly neprehrievali. Hliníkové trubky na konštrukciách sa rozťahujú a zmršťujú spolu s teplotou a návštevníci môžu počuť, ako praskajú, keď prechádzajú záhradami. Kupoly sú obľúbenou ikonou Milwaukee, ale sú v ohrození. Sú potrebné konzervačné a reštaurátorské práce a mesto si nie je isté, ako postupovať. Pracovná skupina v súčasnosti skúma možnosti do budúcnosti vrátane zatvorenia kupol, ak budú náklady na opravu príliš vysoké. Určite navštívte tento moderný zázrak z polovice storočia, kým ešte môžete.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1