Skip to content

Brestská pevnosť

Vďaka svojej hrdinskej službe počas druhej svetovej vojny sa tento sovietsky hrad zmenil na monument, nad ktorým sa týči brutalistický titán.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pevnosť v Breste postavili v časoch cárskeho Ruska v rámci systému opevnení, ktorý mal slúžiť ako obranný val proti Západu. Pevnosť v Breste bola jedným z prvých cieľov nacistov pri útoku na Sovietsky zväz v roku 1941. Nemci napokon zvíťazili, bránenie pevnosti Červenou armádou sa však stalo kľúčovým bodom sovietskeho vojnového naratívu a pamiatky na tento konflikt, ktorý vo väčšine bývalých štátov ZSSR dodnes označujú ako veľká vlastenecká vojna rokov 1941 – 1945. Príbeh obrany Brestu dnes velebí jeden z najprehnanejších pamätných komplexov na svete je dokonalým príkladom sovietskeho sochárskeho monumentalizmu.

Nad prístupovou cestou k pevnosti je obrovská päťcípa hviezda vysekaná do obrovského betónového bloku. Vytvára bránu, za ktorou sa nachádza niekoľko ďalších monumentov. Dominuje im vysoký obelisk a gigantická plastika hlavy vojaka s pochmúrnym výrazom v tvári. Nachádzajú sa tu aj ruiny niektorých častí pevnosti. Najpôsobivejšia je predná čast Cholmskej brány, posiata dierami po guľkách a šrapneloch. Nachádzajú sa tu tiež dve múzeá. Jedno sa sústreďuje na obranu Brestskej pevnosti, druhé, novšie, pokrýva o niečo širšiu oblasť (napríklad vrátane sekcie venovanej trpkému údelu sovietskych vojnových zajatcov v Tretej ríši).

Brest Fortress

Bielorusko ponúka ďalšie miesta

Bielorusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Беларусь
Hlavné mesto: Minsk
Úradné jazyky: bieloruština, ruština
Štátne zriadenie: de iure prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 207595 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: bieloruský rubeľ
Kód meny: BYN
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.511 BYN
Medzinárodný kód krajiny: BLR/BY
Internetová doména: .by
Predvoľba telefónneho čísla: +375

Blízke miesta do +/- 300km