Skip to content

Chachersk lietadlo

Mestečko Chachersk je izolované zo všetkých strán, pretože leží v oblasti kontaminovanej spadom z černobyľskej jadrovej katastrofy. Napriek tomu, priamo v strede mesta stojí jedna zvláštna atrakcia: sovietske lietadlo z polovice minulého storočia. Trvalo zaparkované kúsok od radnice, dokonca sa niektorí miestni pýtajú, ako tu lietadlo “pristálo”.

Počas bieloruských sovietskych dní bolo bežné dávať veľké stroje na podstavce po ich odchode do dôchodku, ako dôkaz komunistického priemyslu. V bieloruských mestách nájdete vystavené nákladné autá, cisterny, miešačky betónu či traktory, ale len málo z nich je takých exkluzívnych ako lietadlo Chachersk.

Je to sovietsky Tupolev TU-124, súrodenec TU-104, prvého úspešného tryskového dopravného lietadla na svete. Tieto lietadlá brázdili oblohu v rokoch 1962 až 1980. V lietadle bolo miesto 56 cestujúcich a každé miesto bolo vybavené padákom, ktoré sa dali použiť v prípade núdze. Pred vyradením z prevádzky lietadlo používalo ministerstvo obrany Sovietskeho zväzu. Potom “záhadne” skončilo ako pamätník v Chachersk. Najbližšie letisko je vzdialené asi 100 kilometrov.

Chachersk lietadlo

Prvý krát po otvorení sa lietadlo používalo ako kino. V súčasnosti sa využíva ako miestne kultúrne stredisko pre výstavu a výučbu remesiel, napríklad pletenia.

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

WW97+QQ Chachersk, Belarus
52.9194375,30.9144375
Stiahni si KML súbor
Bielorusko - Krátke info

Беларусь
Miestny názov: Беларусь
Hlavné mesto: Minsk
Úradné jazyky: bieloruština, ruština
Štátne zriadenie: de iure prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 207595 km²
Mena: bieloruský rubeľ
Kód meny: BYN
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.87 BYN
Medzinárodný kód krajiny: BLR/BY
Internetová doména: .by
Predvoľba telefónneho čísla: +375

Blízke miesta do +/- 300km