Skip to content

Starobylé včelárske múzeum

V malej vidieckej obci sa udržiava pri živote starodávny spôsob včelárenia. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto malebná drevená dedinka je nádherným miestom na zastavenie a objavovanie. Je zasadená do hlbokého rozprávkového lesa posiateho divokými hubami, lesnými plodmi a množstvom šťastných včiel. 

Múzeum včelárstva

Musteika je etnografická dedina, ktorá je v Litve definovaná ako vidiecke sídlo, ktoré udržiava tradičnú kultúru a zvyky svojho regiónu. Jednou z mnohých tradícií, ktoré jej obyvatelia zachovávajú, je starodávny spôsob včelárenia. 

Obyvatelia dediny Musteika chovajú včely, ktoré sú pôvodnými druhmi v tomto regióne, prirodzenejším spôsobom ako väčšina moderných včelárov. Vydlabávajú borovice – ktorých je v lese dostatok -, aby si včely mohli postaviť úle ako za normálnych okolností. Včely sa tiež môžu voľne túlať a využívať všetky okolité vresoviská a jelšové háje.

Múzeum včelárstva

Malá dedinka má dokonca vlastné včelárske múzeum. Je plné tradičného včelárskeho vybavenia a ukážok vydlabaných stromov, ktoré včely nazývajú svojím domovom. Vedie ho včelár Romas Norkūkas, ktorý má veľa príbehov a fascinujúcich informácií o včelárstve.

Včelárstvo je už po stáročia tradičnou súčasťou litovskej kultúry. V litovskej mytológii sa tento hmyz dokonca označuje ako “svätý Boží chrobák”.

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km