Skip to content

Hotel Pušynas

Táto pozoruhodná stavba je socialisticko-modernistickým centrom bývalého sovietskeho kúpeľného strediska.

Približná doba čítania: 4 minúty

Mesto Druskininkai, ktoré sa nachádza na juhu Litvy neďaleko hraníc s Bieloruskom a Poľskom, sa prvýkrát spomína v roku 1636. Jeho názov je odvodený od litovského slova “soľ”, “druska”, vďaka bohatému obsahu minerálov v miestnych vodách. V 18. storočí už ľudia cestovali do Druskininkai, aby tu našli lieky na choroby, ako je napríklad astma. Začiatkom 19. storočia litovský profesor Ignacy Fonberger uverejnil analýzu liečivej vody, ktorá bola bohatá na minerály, ako sú draslík, vápnik, železo, sodík, horčík a jód.

Hotel Pušynas

V roku 1837 ruský cár Mikuláš I. udelil Druskininkai titul “kúpeľné mesto”. V roku 1862 bolo mesto spojené železnicou na trati Varšava – Petrohrad. Onedlho sa tu začali liečiť nielen pacienti, ale stalo sa aj vyhľadávaným letným sídlom poľských, litovských a ruských stredných vrstiev.

Táto kúpeľná kultúra prekvitala aj počas neskoršieho sovietskeho obdobia. Sovietsky zväz mal záľubu v sanatóriách a kúpeľoch. Sám Lenin bol ich veľkým zástancom a zákonník práce z roku 1922 nariaďoval, aby všetci sovietski robotníci strávili aspoň dva týždne ročne v národných sanatóriách. Druskininkai na rieke Nemunas boli propagované ako prestížne sanatórium pre sovietskych občanov cestujúcich z Litvy alebo Bieloruska. Do polovice 20. storočia sa k jeho klasicistickým kúpeľom z cárskej éry pridali aj sovietske modernistické sanatóriá a kúpeľné hotely. V čase najväčšej popularity navštívilo Druskininkai až 400 000 návštevníkov ročne, ktorí sem cestovali zo všetkých kútov Sovietskeho zväzu.

Hotel Pušynas

Hotel Pušynas bol azda najvýraznejším zo sovietskych kúpeľných hotelov v Druskininkai. Tento hotel so 66 izbami bol otvorený v roku 1982 pod pôvodným názvom Sanatorium Sūrutis. Architekti budovy R. Šilinskas a N. Kėvišas zamýšľali, aby valcovitá budova pripomínala obrovskú betónovú šišku. Neskôr sa hotel premenoval na “Pušynas”, čo znamená “borovicový les”.

Hotel Pušynas

Keď nová nezávislá Litva začala smerovať k de-sovietizácii, mnohé sovietske pamiatky skončili v litevskom parku Grūtas, pamätnej záhrade vzdialenej len šesť kilometrov od Druskininkai, ktorá sa stala skladiskom zastaraných politických pamätníkov. Mení sa aj samotné mesto Druskininkai, kde sa objavujú nové moderné kúpele, vyhľadávané reštaurácie a rastie počet obyvateľov. Hoci hotel Pušynas nie je ani zďaleka jediným zachovaným útočiskom zo sovietskej éry v Druskininkai, jeho výnimočná socialisticko-modernistická architektúra ho predsa len vyčleňuje ako azda najvýraznejšiu vizuálnu reprezentáciu rozkvetu sovietskych kúpeľov v Druskininkai v 20. storočí.

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km