Skip to content

Changuu (Ostrov väzňov)

Na tomto malom ostrove sa počas jeho histórie nachádzali otroci, ktorých prevážali, a slúžil ako karanténna zóna. Dnes je to útočisko obrovských korytnačiek.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostrov Changuu leží pri pobreží Zanzibaru, asi 25 minút plavby malým motorovým člnom od Stone Town. Hoci je tento úzky kúsok zeme dlhý len asi 800 metrov a široký 230 metrov, skrýva v sebe veľa histórie.

Malý ostrov bol neobývaný až do polovice 60. rokov 19. storočia, keď ho Majid bin Salid, prvý zanzibarský sultán, predal niekoľkým arabským obchodníkom s otrokmi, ktorí ho využívali na zadržiavanie zotročených ľudí na ceste do Stone Town alebo ďalej. Po tom, ako boli Zanzibar a Tanzánia koncom 19. storočia vyhlásené za britský protektorát, ostrov kúpil koloniálny guvernér so zámerom vybudovať na ňom izolovanú väznicu, vďaka čomu dostal prezývku „väzenský ostrov“. Po vybudovaní ústavu sa však jeho priestory využívali len na karanténu návštevníkov, ktorí cestovali medzi Zanzibarom a pevninou, pričom sa v nich väčšinou zdržiavali ľudia podozriví zo žltej zimnice.

Dnes je ostrov vo vlastníctve vlády a slúži predovšetkým ako útočisko ohrozených korytnačiek obrovských. Po darovaní štyroch korytnačiek Changuu Seychelami v roku 1919 sa ich počet do 50. rokov 20. storočia rozmnožil na viac ako 200. Známe plazy rýchlo prevýšili ľudskú populáciu ostrova. Tieto obrovské korytnačky Aldabra sa kedysi vyskytovali v celom Indickom oceáne, ale v súčasnosti sú odsunuté do čoraz menšieho počtu chránených zón. Útulok pod holým nebom umožňuje chov korytnačiek pod dohľadom a nepretržité monitorovanie populácie.

Tieto obrovské tvory sa považujú za jedny z najdlhšie žijúcich živočíchov na Zemi. (Je však ťažké overiť vek mnohých korytnačiek, ktoré prežili vedcov, ktorí ich skúmajú.) V súčasnosti sa vek najstaršej korytnačky na ostrove Changuu odhaduje na 196 rokov, čo predchádza koloniálnu okupáciu Zanzibaru a Tanzánie o 65 rokov.

Island Changuu

Tanzánia ponúka ďalšie miesta

Changuu (Ostrov väzňov)

Tanzánia - Krátke info

Miestny názov: Tanzania
Hlavné mesto: Dodoma
Úradné jazyky: swahilčina, angličtina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 26. apríl 1964
Rozloha: 947303 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: tanzánijský šiling
Kód meny: TZS
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR TZS
Medzinárodný kód krajiny: TZA/TZ
Internetová doména: .tz
Predvoľba telefónneho čísla: +255

Blízke miesta do +/- 300km