Skip to content

Cisterna Nakilbent

Byzantská cisterna zo šiesteho storočia ukrytá pod moderným obchodom s kobercami.

Približná doba čítania: 2 minúty

V Istanbule sa na povrchu skrytého klenotu nachádza obchod s kobercami plný nádherného tovaru. Ak sa vydáte pod obchod, objavíte jednu zo starobylých mestských cisterien. Málokto vie, že tento historický poklad má vôbec hľadať.

Cisterna Istanbul

Cisterna Nakilbent nie je taká veľká ako slávne bazilikálne cisterny, ale stále je to nádherne zachovaný príklad byzantskej vodnej nádrže zo šiesteho storočia. Jej 18 mramorových stĺpov podopiera obrovské tehlové oblúky a samotný priestor je rozľahlý a jaskynný, čo dodáva atmosfére tajomstvo.

Cisterna bola postavená počas vlády cisára Justiniána (527 – 565 n. l.). Predpokladá sa, že vodná nádrž mohla slúžiť ako zásobáreň vody pre Veľký konštantínopolský palác po tom, čo bol palác rozšírený počas vlády Justiniána II. na konci 7. storočia. Sedem z jeho stĺpov bolo počas osmanskej éry spevnených tehlami.

Cisterna Istanbul

Nakkaş, majiteľ obchodu s kobercami, sa postaral o ochranu cisterny. Budova bola starostlivo postavená tak, aby čo najmenej narušila pod ňou ležiacu stredovekú štruktúru. Majitelia obchodu teraz cisternu využívajú ako miesto na podporu miestnej umeleckej komunity a v jej priestoroch s ozvenou organizujú rôzne výstavy a dokonca aj hudobné koncerty. Dokonca sa postarali o to, aby si cisternu mohol pozrieť každý – vstup je voľný!

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 35.096 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km