Skip to content

Vrch Pierre Loti

Dajte si čaj na cintoríne s oslnivým výhľadom na Istanbul.

Približná doba čítania: 3 minúty

Vrch Pierre Loti je krásna čajová záhrada s nádherným výhľadom na Zlatý roh, ktorá sa nachádza na jednom z najstarších a najväčších istanbulských cintorínov. Ak vám popíjanie čaju na cintoríne pripadá trochu morbídne, buďte si istí, že atmosféra je od toho ďaleko. Toto pokojné miesto je obľúbené medzi miestnymi obyvateľmi všetkých vekových kategórií.

Kopec je pomenovaný po francúzskom spisovateľovi a námornom dôstojníkovi Pierrovi Lotim, ktorý sa do Istanbulu zamiloval po svojej prvej návšteve v roku 1876. Namiesto toho, aby sa usadil vo štvrti Pera ako väčšina Európanov, Loti sa presťahoval do najsvätejšej štvrte mesta, Eyüp. Uchvátil ho výhľad z kopca, ktorý opísal ako “tisíce pozlátených papagájov tancujúcich na vode; potom celý Istanbul pred sebou, mešity, kupoly a minarety, všetko stlačené do jednej neprehľadnej rozmazanej šmuhy”.

Na kopec sa dostanete lanovkou z komplexu Eyüp Sultan. Ak máte dobrodružnejší prístup, vyberte sa na vrchol 15-minútovou prechádzkou cez cintorín. Nie je to také strašidelné, ako to znie. Cestou uvidíte hroby niektorých najznámejších istanbulských politikov, spisovateľov, vedcov a verejných činiteľov.

Pri príchode vás privíta vôňa čerstvo uvareného čaju a zvuk rozprávajúcich sa a smejúcich sa ľudí. Veľká kaviareň je plná ľudí, ktorí popíjajú čaj a jedia gözleme. Ak sú všetky najlepšie stoly obsadené, choďte na vyhliadkové miesto. Výhľad z kopca Pierre Loti, ktorý sa nachádza severozápadne od Zlatého rohu, sa prekvapivo líši od klasického výhľadu na Bospor. Vďaka pokojnej vodnej ploche, bohatej zeleni a pokojným rezidenciám môžu návštevníci vidieť inú stránku Istanbulu.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 35.096 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km