Skip to content

Dievčenská veža

Celé stáročia bola Dievčenská veža svedkom potopenia lodí, dravosti armád v krvavých konfliktoch a ľahkovážnych zábav obyvateľov paláca.

Približná doba čítania: 3 minúty

Kolosálny charakter tureckej metropoly vytvárajú jedinečné stavby s históriou často poprepletanou legendami, ktoré ešte väčšmi lákajú turistov. Prevažná časť najnavštevovanejších pamiatok sa sústreďuje v oblastiach pozdĺž pevninského pobrežia Bosporu.

Dievčenská veža, Istanbul

Pri návšteve mestskej štvrte Üsküdar neunikne pozornosti návštevníkov kamenná veža s charakteristickým štýlom a tureckými prvkami, ktoré vynikajú na ostrovčeku vzdialenom 200 metrov od pobrežia. K samotnej veži sa možno dopraviť buď súkromnou loďkou, alebo využiť turistické plavidlo s pravidelnými intervalmi odchodov, ktoré záujemcom poskytuje iba trasu z pobrežia k Dievčenskej veži a späť.

Pôvod názvu vychádza z legendy, podľa ktorej dal cisár postaviť mohutnú vežu odčlenenú od ostatných hradieb mesta, aby v nej ochránil svoju dcéru, ktorej veštba predpovedala smrť, a to uhyrznutím hada v deň jej 18. narodenín. Veža má však druhý alternatívny názov pripisovaný Leandrovi, ktorý podľa mytológie každú noc plával k tejto veži, aby sa mohol stretnúť so svojou láskou. Dievčenská alebo Leandrova veža sa vyobrazovala už v období pred našim letopočtom, keď slúžila ako priestor na výber daní od námorníkov.

Dievčenská veža, Istanbul

V priebehu storočí sa však jej primárne využitie menilo zo strážnej veže na vojenskú základňu, maják, karanténnu nemocnicu a od roku 2021 tu sídlila luxusná reštaurácia a kaviareň. Na jar 2022 sa skončila plánovaná rozsiahla rekonštrukcia a renovácia veže s tým, že Dievčenská veža bude mať len charakter turistickej atrakcie a vyhliadkovej veže.

Toto miesto obľubujú aj miestni fotografi, pre ktorých sa bohato osvetlená veža stáva ideálnym fotografickým cieľom aj v nočných hodinách. Dievčenskú vežu možno považovať za jeden zo symbolov Istanbulu a jej multifunkčnosť sa rozšírila aj na televízne obrazovky, na ktorých sa neraz objavila ako súčasť tureckých seriálov či reality šou. Bola vyobrazená na jednej z tureckých bankoviek a jej podobizeň sa dostala aj do známych počítačových hier.

Dievčenská veža, Istanbul

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.974 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km