Skip to content

Múzeum energie

V tejto zrušenej elektrárni je teraz prvé múzeum priemyselnej archeológie v Turecku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hoci už nepomáha zásobovať mesto energiou, táto stará elektráreň stále vyvoláva pomerne veľký rozruch. Namiesto toho, aby sa po zatvorení elektrárne nechala schátrať a rozpadnúť, rozhodlo sa, že sa jej prvé dve strojovne premenia na múzeum venované práve tomu, čo stanica kedysi vyrábala.

Enerji Müzesi, Istanbul

Predtým, ako sa z nej stalo prvé múzeum priemyselnej archeológie v Turecku, elektráreň Silahtarağa v rokoch 1914 až 1983 posielala do mesta elektrickú energiu. Veľká časť strojov bola vyčistená a zreštaurovaná, takže múzeum vyzerá tak, ako vyzerala stanica v čase, keď sa skutočne využívala.

Jednou z najpôsobivejších pamiatok, ktoré si môžete pozrieť, je riadiaca miestnosť, odkiaľ sa elektrina prenášala do rôznych oblastí Istanbulu. Táto miestnosť a jej početné kontrolné prístroje a zariadenia sa zachovali v neporušenom stave, takže je ľahké si predstaviť, že by mohla kedykoľvek ožiť a opäť posielať energiu do mesta.

Na prízemí si ľudia môžu prezrieť množstvo praktických exponátov, ktoré ukazujú, ako funguje energia. Zóna Energy Play a jej 22 exponátov umožňuje zvedavým návštevníkom trochu zábavy s výrobou elektriny, vytváraním magnetických sôch a hraním sa s dotykmi rôznych (neškodných) elektrických nábojov.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 35.123 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km