Skip to content

Svätý Bartolomej stiahnutý z kože

Svätý Bartolomej bol jedným z dvanástich apoštolov Ježiša Krista. Po nanebovstúpení vraj svätec cestoval na východ a potom do Veľkého Arménska. Podľa tradičnej hagiografie ho tam za obrátenie kráľa na kresťanstvo popravili. Niektoré správy dosvedčujú, že Bartolomej stiahnutý z kože a ukrižovaný hlavou nadol ako svätý Peter.

Kvôli tomuto hrôzostrašnému príbehu je svätý Bartolomej často zobrazovaný spolu so svojou stiahnutou kožou (alebo odrezanou hlavou) v umení, vrátane Michelangelovho “Posledného súdu”. Taliansky sochár zo šestnásteho storočia Marco d’Agrate ho však zobrazil oveľa strašidelnejšie.

Socha, ktorá sa bežne nazýva “Svätý Bartolomej s kožou”, bola pôvodne vytvorená v roku 1562. Stojí na ľavej strane oltára Duomo di Milano a považuje sa za najpozoruhodnejšie umelecké dielo v katedrále. Na prvý pohľad sa zdá, že svätec je len kostra muža so štólou, ale pri bližšom pohľade si návštevníci môžu všimnúť, že v skutočnosti drží v ruke svoju stiahnutú kožu. Na celej soche sú odhalené všetky Bartolomejove svaly, žily a šľachy.

Svätý Bartolomej

Socha pravdepodobne nebola ani tak dielom kresťanskej viery, ako skôr umeleckou esejou o ľudskej anatómii, ktorá ponúka ohromujúce zobrazenie svalov a telesných štruktúr z obdobia renesancie.

P.za del Duomo, 20122 Milano MI, Italy
45.4640976,9.1919265
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km