Skip to content

Múzeum materských škôl Martonvásár

Toto múzeum predstavuje život maďarských školákov a ich dobové hračky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Iba 15 minút chôdze od železničnej stanice sa nachádza nádherné, roztomilé centrum mestečka Martonvásár, v ktorom sa nachádza aj pekné malé historické múzeum. Toto múzeum funguje v Martonvásári od roku 1995 a zobrazuje históriu materských škôl v Maďarsku, od ich vzniku až po rôzne školské pomôcky a hračky, ktoré deti v priebehu rokov vlastnili.

Materské školy v Maďarsku vymyslela členka šľachtického rodu známeho ako Brunszvikovci, ktorá mala v Martonvásári panstvo, volala sa Teréz Brunszvik. Brunszviková a jej rodina majú v múzeu vyhradenú miestnosť. Hoci história rodiny je zaujímavá, skutočnou zaujímavosťou tohto múzea je rozsiahla zbierka starých hračiek a predmetov, ktoré sa v priebehu rokov používali v materských školách.

Od zložitých herných súprav a modelov, cez jednoduché drevené hračky až po propagandu pre deti z čias komunizmu. Výstava predstavuje predmety, ktoré pochádzajú z prvých maďarských materských škôl otvorených Brunszvikom v roku 1828 až po materské školy zo 60. rokov 20. storočia. Niektorí tvrdia, že prvá materská škola v celej strednej Európe bola otvorená práve v Maďarsku.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 393.829 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km