Skip to content

Tarotové karty Visconti-Sforza

Krásne zdobené tarotové karty zo stredoveku.

Približná doba čítania: 3 minúty

Accademia Carrara je najväčším múzeom umenia v meste Bergamo. Viac ako 300 vystavených exponátov pozostáva najmä z obrazov a sôch, ale nachádza sa tu aj výnimka: tarotové karty Visconti-Sforza.

Tarotové karty

Pôvodný balíček kariet pochádza z polovice 15. storočia a jeho autorom je maliar menom Bembo Bonifacio. Pred koncom 15. storočia sa však tri karty stratili a iný maliar, Antonio Cicognara, sa rozhodol chýbajúce karty znovu vyrobiť. Tento balíček tarotových kariet bol pôvodne vyrobený pre rodinu Sforzovcov a predpokladá sa, že niektoré ľudské postavy sú v skutočnosti portréty niekoľkých členov tejto šľachtickej rodiny. Následne balíček získala rodina Viscontiovcov.

Tieto karty sú cenným svedectvom o tom, čím sa kedysi dvorania zabávali vo svojich palácoch, ale je v tom niečo viac. V skutočnosti ponúkajú aj pohľad na to, čo sa v tom čase považovalo za správne alebo módne a ako museli vyzerať príbytky. Na tomto mieste je dôležité zdôrazniť, že tarotové karty sa v kartomancii a veštení používali až v 18. storočí, čo znamená, že tieto karty sa používali na kartové hry – žiaľ, pravidlá neboli zaznamenané.

Je zarážajúce myslieť si, že tieto karty sa používali v hrách, pretože je vhodnejšie považovať ich za miniatúrne umelecké diela. V rámci obmedzení plátna s rozmermi 87 × 176 milimetrov sú detaily mimoriadne zložité a použité materiály zahŕňajú striebro a zlato. Pri pozornom pohľade možno oceniť starostlivú prácu s razidlom, ktoré vytvára nádherné geometrické vzory.

Kompletný balíček tarotových kariet má 78 kariet: 14 kariet pre každú zo štyroch farieb (tzv. menšie arkány) a 22 symbolických kariet zobrazujúcich ľudské archetypy (tzv. veľké arkány). V súčasnosti je balíček rozdelený nasledovne: 26 kariet sa nachádza v Accademia Carrara v Bergame, 35 kariet v Pierpont Morgan Library v New Yorku a 13 kariet je v súkromnom vlastníctve. Štyri karty z balíčka chýbajú.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km