Dvere mŕtvych

Predpokladá sa, že mŕtvych kedysi vynášali z domov cez tieto dnes zamurované dvere.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Po vstupe do mesta stredovekého pôvodu vás okamžite upútajú starobylé paláce, ktoré lemujú labyrint chodieb vykladaných dlažobnými kockami. Bergamo Alta, horná časť Bergama, je toho najlepším príkladom a bolo by odpustené, ak by ste si nevšimli množstvo zamurovaných dverí a brán, ktoré sa skrývajú na každom kroku.

V Bergamo Alta môžu zamurované dvere znamenať niečo viac. Môže ísť o “porta del morto” (dvere mŕtvych), bránu rôznych rozmerov, ktorá bola zamurovaná po pohrebe osoby, ktorá kedysi žila v tejto budove. Keď niekto zomrel, vytvorili sa nové dvere, aby rakva mohla opustiť dom, pretože sa považovalo za zlé znamenie pre živých a mŕtvych používať tie isté dvere. Toto vysvetlenie je na pomedzí náboženskej a poverčivej viery.

Existuje však aj iné, pragmatickejšie vysvetlenie tohto zvyku. Predpokladá sa, že úzke a ostré zákruty chodieb a schodísk v dome by znemožnili prístup rakvy, a preto bolo najočividnejším riešením urobiť otvor v stene. Tento otvor sa potom po skončení pohrebu zamuroval. Koexistencia duchovného a svetského vysvetlenia je najpravdepodobnejšia.

Samozrejme, nie všetky uzavreté brány sú dverami mŕtvych, ale je známe, že viaceré pozdĺž Via alla Rocca a Via Solata sú dverami mŕtvych.

Na okraj treba dodať, že dvere mŕtvych, ktoré sa nachádzajú v Bergame, nie sú v Taliansku ojedinelé. Podobné otvory v budovách z tohto obdobia sa nachádzajú aj v regiónoch Toskánsko a Umbria.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km