Skip to content

Dubový les na Visingsö

Les nesmierne vysokých a nezvyčajne rovných dubov vysadených pred takmer 200 rokmi na stavbu námorných lodí, ktoré nikdy nevznikli.

Približná doba čítania: 3 minúty

Dub sa tradične používa pri stavbe lodí z dobrého dôvodu. Drevo je neuveriteľne pevné a pri správnej úprave je jeho vlákno rovné. Už od čias Vikingov sa vo Švédsku pomaly rastúce stromy používali na výrobu všetkých druhov plavidiel vrátane námorných lodí. Na jazernom ostrove Visingsö sa nachádzajú stovky hektárov vysokých a usporiadaných dubov, ktoré sú vysadené s ohľadom na dlhú životnosť.

Bolo to okolo roku 1830, krátko po skončení ničivých napoleonských vojen, a švédska koruna vyslala delegáciu, aby vyhľadala ideálne miesta na výsadbu pre budúcu výrobu lodí. Traja z týchto vyslancov prišli do malého chotára na Visingsö, úzkom ostrove uprostred Vätternu (druhého najväčšieho švédskeho jazera). Tu zbadali tri nádherné duby hneď vedľa statku starej ženy. Jeden z nich si vzali so sebou do Štokholmu a netrvalo dlho, aby presvedčili kráľovské námorníctvo, že Visingsö má takmer ideálne podmienky na výrobu dreva. Počas nasledujúcich desiatich rokov bolo vysadených 300 000 dubov.

Keďže námorníctvo vedelo, ako pomaly stromy rastú, myslelo strašne ďaleko dopredu, aby sa zásobilo materiálom, ktorý mu umožní udržať sa na hladine až do 20. storočia. Ale v čase, keď boli stromy pripravené, teda takmer o 150 rokov neskôr, už o ich využitie neprejavilo záujem, pretože sa dávno preorientovalo na trupy lodí vyrábané zo železa a ocele.

ostrov Visingsö

Ešte v 19. storočí, aby bol dub vhodný na výrobu lodí, boli medzi radmi dubov vysadené iné druhy, ako napríklad jaseň, brest, javor, buk a jedľa, aby sa rast posúval nahor a nerozširoval sa do šírky. Dnes má les s rozlohou takmer 900 akrov (360 hektárov) nesmierne vysoké a nezvyčajne rovné stromy. A aj keď nikdy neuvidia oceán z dna lode, čakanie nebolo zbytočné. Drevo je ideálne na výrobu podláh, dýh, nábytku a dokonca aj sudov na whisky.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.566 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km