Skip to content

Delostrelecká batéria Landsort

Na južnom švédskom ostrove sa nachádza posledná delostrelecká batéria ERSTA, ktorá mala počas studenej vojny chrániť pobrežie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Južný švédsky ostrov Öja bol z hľadiska obrany pobrežia krajiny strategickým miestom v Baltskom mori. V obave z ruskej námornej invázie počas studenej vojny sa armáda rozhodla nahradiť mnohé zo starých pobrežných obranných zariadení novým systémom: delostreleckou batériou ERSTA. V 70. rokoch 20. storočia armáda vybudovala šesť takýchto systémov, pričom jeden z nich bol umiestnený v obci Landsort na ostrove Öja. Dnes je batéria Landsort jedinou, ktorá sa zachovala.

V tom čase patrila medzi najmodernejšie delostrelecké systémy na svete a z hľadiska presnosti, ochrany a obrany ju dodnes ťažko niečo prekoná. Jej delá, ktoré dokázali strieľať s veľkou presnosťou, chránila veľká kupola a jej operačné zariadenie bolo ukryté hlboko v skale. Dokázalo fungovať mesiac bez doplnenia zásob, pričom odolalo chemickým, biologickým, rádiologickým a jadrovým útokom podľa protokolu o CBRN obrane.

Delostrelecká batéria stála na stráži až do prelomu storočí, keď švédska armáda zmenila svoju politiku zo zamerania na obranu pred inváziou na operačnú obranu, úderné skupiny a mobilitu. Všetky batérie ERSTA boli vyradené z prevádzky a demontované okrem tejto v Landsorte. Leží takmer ukrytá medzi krovím na ostrove.

Landsort, Sweden

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.64 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km