Skip to content

Neptúnove polia

Na kamenistej pláži bohatej na skameneliny sa nachádzajú vikingské hroby, mohyly a iné pozostatky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na severozápadnom pobreží ostrova Öland sa nachádza Neptuni Åkrar, čo vo švédčine znamená “Neptúnove polia”, rozľahlá štrková pláž posiata nezvyčajnými vápencovými skalnými útvarmi, ktorá susedí s pohrebiskom z čias Vikingov.

Neptuni Åkrar

Kamene na Neptuni Åkrar vznikli z balvanov, ktoré tu zostali počas poslednej doby ľadovej a ktoré vlny v priebehu storočí postupne rozložili do dnešnej podoby. V lete sa inak prázdne a nevýrazné pobrežie mení na more žiarivej modrej farby, pretože tu kvitne hadinec.

Neptuni Åkrar

Oblasť pomenoval švédsky botanik Carl Linnaeus v roku 1741 na počesť Neptúna, rímskeho boha mora. Dnes je táto krásna mimozemská krajina prírodnou rezerváciou, v ktorej sa nachádza niekoľko starobylých pamiatok, najmä rozľahlé pohrebisko na južnej hranici rezervácie.

Neptuni Åkrar

Na tomto starobylom pohrebisku sa nachádzajú rôzne krypty a mohyly, hroby z obdobia Vikingov, kamenné kruhy a pohrebná mohyla v tvare lode z doby bronzovej nazývaná Forgalla Skepp (Forgalská loď). Pláž je bohatá aj na skameneliny vrátane početných skamenelín trilobitov a brachiopodov.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.269 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km