Skip to content

Echuca Wharf

Drevené prístavisko, ktoré prispelo k tomu, že sa Echuca stala najväčším vnútrozemským prístavom v Austrálii v 19. storočí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Prístavisko Echuca Wharf je pozostatkom austrálskej histórie a nachádza sa v meste Echuca na vidieku štátu Victoria. Prístavisko leží na rieke Murray, ktorá rozdeľuje štáty Nový Južný Wales a Viktória. Miesto, ktoré by sa kedysi považovalo za centrum ničoho, bolo v 19. storočí vtiahnuté do deja.

V roku 1864 bolo prístavisko Echuca Wharf postavené približne v rovnakom čase ako železničná trať z Echucy do Melbourne. Prístavisko bolo postavené z dreva a umožňovalo lodiam kotviť a vykladať dôležitý tovar, napríklad drevo na stavbu, vlnu a hospodárske zvieratá. Veľká časť tohto tovaru sa potom prepravovala vlakom do mesta Melbourne, ktoré v tom čase prekvitalo (a stále prekvitá!).

Do 70. rokov 19. storočia sa Echuca stala najväčším vnútrozemským prístavom Austrálie. Rieku ovládli parníky a na vyťahovanie tovaru z plavidiel na mólo sa používali hydraulické stroje. V istom období bolo zdokumentované, že Echuca mala viac ako sto krčiem a hotelov, ako aj verejný dom, aby bolo možné zabezpečiť všetky potreby prepravy.

Echuca Wharf

Postupom času sa na prepravu nákladu začali používať modernejšie metódy a praktický význam prístaviska upadal. Napriek tomu je prístavisko stále funkčné a slúži turistickým parníkom, ktoré stále fungujú rovnako ako pred rokmi. Prístavisko bolo v roku 2007 zapísané do austrálskeho národného zoznamu kultúrneho dedičstva.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.628 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km