Skip to content

Revolver a posmrtná maska Neda Kellyho

Toto historické väzenie malo raz lebku Ned Kelly-ho, až kým ju neukradli. Ned Kelly je taký austrálsky Jánošik :)

Približná doba čítania: 3 minúty

Hoci bol Ned Kelly poslaný na popravu už v roku 1880, kolektívne psyché Austrálčanov ovláda dodnes. Najznámejší austrálsky bandita je stále pripomínaný ako štvanec, ktorý sa snažil bojovať proti zákonom zvýhodňujúce bohatých, zároveň je však odsudzovaný ako neľútostný vrah.

Ned Kelly sa narodil v roku 1841 írskemu väzňovi, ktorý bol do Austrálie privezený za krádež dvoch prasiat. Kelly sa stretával so zákonom už v dospievaní. V roku 1878 sa dal spolu so svojim bratom Danom na útek potom, čo zastrelil policajta, ktorý sa príliš spriatelil s ich sestrou. Polícia ich čoskoro dohnala. Bratia sa bránili a zastrelili troch strážnikov.

Old Melbourne Gaol

Hoci bola na ich hlavy vypísaná odmena, bratom Kellyovým sa podarilo o niekoľko mesiacov neskôr vylúpiť dve banky, kde ako rukojemníkov držali i niekoľko policajtov. Keď sa situácia stala už celkom zúfalou, vytvorili si Kellyovci so svojim gangom dnes ikonické brnenia a helmy z nepriestrelného plechu. Takto oblečení sa v júni 1880 zavreli spolu so 60 rukojemníkmi v hoteli Glenrowan Inn a zahájili niekoľkohodinovú prestrelku s políciou. Traja civilisti a všetci členovia gangu okrem Neda zomreli. Kelly bol chytený a odsúdený na smrť za vraždu.

Ned Kelly bol popravený obesením v novembri 1880 vo väznici Old Melbourne Gaol. Tá bola funkčná medzi rokmi 1845-1924. Kelly sa vzpieral autoritám až do samého konca. Keď sudca po jeho odsúdení preniesol tradičnú vetu “Nech sa Boh zmiluje nad tvojou dušou”, Kelly odpovedal: “Nech odchádzam kamkoľvek, my dvaja sa tam stretneme.”

Kellyho posmrtná maska, ktorá bola odliata deň po poprave, je tu vystavená spolu s jeho revolverom. Jeho kostra bola najprv pochovaná na dvore väznice, ale roku 2012 bola vrátená rodine Kellyových, aby mohli vykonať dôstojný pohreb. Kostre však chýbala lebka. Tá bola roku 1929 ukradnutá, neskôr sa našla a do roku 1978 bola vystavená v múzeu v bývalej väznici Old Melbourne Gaol, kde bola znova ukradnutá. Dodnes sa ju nepodarilo nájsť.

Kellyho slávna helma plná priehlbín po guľkách je vystavená o niekoľko domov vedľa v knižnici štátu Victoria na Swanston Street. Celý príbeh bol aj sfilmovaný v roku 2003.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

Austrália, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.65 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61