Skip to content

Pamätník austrálskych zdravotných sestier

Dojímavý pamätník na pamiatku austrálskych zdravotných sestier, ktoré prišli o život počas druhej svetovej vojny.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pamätné centrum austrálskych zdravotných sestier je “živým pamätníkom” obetavosti austrálskych zdravotných sestier, ktoré prišli o život počas druhej svetovej vojny. Organizáciu založili dve zdravotné sestry, ktoré slúžili počas vojny, Betty Jeffreyová a Vivian Bullwinkelová. Jeffreyová aj Bullwinkelová prežili a počas svojej kariéry preukázali pozoruhodné hrdinstvo a tento pamätník vzdáva hold ich kolegyniam, ktoré tragicky prišli o život.

Australian Nurses Memorial Centre

Bullwinkelová ako jediná prežila masaker na ostrove Bangka v roku 1942, ktorý bol jedným z najtemnejších dní v austrálskej vojnovej histórii. Bola jednou z 265 cestujúcich na palube malej lode SS Vyner Brooke, ktorú 14. februára 1942 bombardovali Japonci. Z týchto cestujúcich bolo 65 zdravotných sestier pôsobiacich v službách svojej krajiny. Dvanásť zdravotných sestier sa stratilo na mori. 22 zdravotných sestier sa dostalo na pláž Radji v Singapure, kde ich pochytala japonská armáda a pod hrozbou použitia zbrane ich prinútila vojsť do oceánu, potom ich strelili do chrbta. Bullwinkelová ako jediná z tejto skupiny prežila po tom, čo bola postrelená do bránice a predstierala smrť. Po tom, ako sa doplazila na pobrežie a potom strávila 12 dní v džungli, sa vzdala Japoncom a na nasledujúce 3 roky bola umiestnená do zajateckého tábora. V zajatí bohužiaľ prišlo o život ďalších 8 zdravotných sestier, ktoré boli pôvodne na palube lode SS Vyner Brooke.

Australian Nurses Memorial Centre

Toto je len jeden z príbehov hrdinstva aj tragédie zdravotných sestier v Austrálii a toto miesto je dojímavou poctou obetiam pre tie, ktoré obetovali toľko, aby pomohli iným. Australian Nurses Memorial Centre je organizácia, ktorej cieľom je dodnes inšpirovať novú generáciu zdravotných sestier a zároveň vzdávať úctu a poskytovať podporu, napríklad štipendiá, tým, ktoré v súčasnosti vykonávajú toto povolanie. Ich cieľom je zdieľať príbehy z minulosti aj súčasnosti a pripomínať si tak hrdinov z radov zdravotných sestier.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.623 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61