Skip to content

Skala lebiek

Jedinečný skalný útvar, do ktorého sa doteraz podarilo vstúpiť len málokomu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Skull Rock, oficiálne známy ako Cleft Island, je malý, ale pozoruhodný žulový ostrov, ktorý sa nachádza v skupine ostrovov Anser pri juhozápadnom pobreží Wilsons Promontory v austrálskom štáte Victoria.

Ostrov leží v národnom parku Wilsons Promontory. Vďaka polohe ostrova tu silný vietor a vysoké vlny počas dlhého obdobia vyhĺbili fascinujúcu 130 metrov širokú a 60 metrov vysokú jaskyňu, ktorá sa nachádza v tejto vyhĺbenej dutine. Tento členitý útvar je možné vidieť z pobrežia, ale až z bezprostrednej blízkosti na lodi je možné ostrov skutočne oceniť.

Skala lebiek

Ostrov má veľký prírodný význam aj vďaka množstvu hniezdiacich morských vtákov, ktoré si vyberajú hniezda v hlbokej a chránenej jaskyni. Nachádza sa tu aj veľká kolónia tuleňov, ktorí hniezdia na žulovej skale a na blízkych ostrovoch. Ostrov obklopený vodami Bassovho prielivu je vďaka svojej veľkosti a jedinečnému tvaru jedným z najzaujímavejších prírodných útvarov Austrálie.

O histórii ostrova sa vie len málo, ale hovorí sa, že viac ľudí bolo na Mesiaci ako vo vnútri Skull Rock. Vzhľadom na nebezpečné útesy a sprievodné vlny by bol výstup na klzké skaly dosť riskantný a podľa miestnych záznamov bolo vo vnútri hlbokej jaskyne len deväť ľudí.

Počas nedávnej expedície, na ktorej sa zúčastnil škótsky televízny moderátor Neil Oliver, pristál na ostrove tím vrtuľníkom a zlanil sa do trávnatej jaskyne. Našli staré rozpadajúce sa delové gule, ktoré podľa miestnych historikov vznikli v dôsledku toho, že prechádzajúce lode v priebehu rokov využívali skalný útvar ako cvičný terč.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

Austrália, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.648 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61