Skip to content

‘Charles Edward 1864’

Toto umelecké dielo vzdáva hold parníku so železným trupom, ktorý sa plavil po celom svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto nádherná socha z nehrdzavejúcej ocele, ktorú vytvoril miestny umelec Doug Hadaway, vzdáva hold Charlesovi Edwardovi.

Tak sa volal parník so železným trupom, postavený na opačnom konci sveta v škótskom Dumbartone, ktorý sa krátko po svojom vzniku v roku 1864 preplavil cez celý svet do Austrálie. Toto umelecké dielo, ktoré stojí na významnom mieste na pobreží Metungu, vychádza zo samotnej pôvodnej lode a vzhliada k moru na počesť staviteľov lodí a námorných obchodníkov, ktorí po stáročia brázdili vody pri južnom pobreží Austrálie.

Socha parníku

Loď Charles Edward merala 129 stôp a vážila viac ako 100 ton. Bola príkladom vynikajúcej svetovej lodiarskej zručnosti, ktorá v tom čase existovala v Škótsku.

Loď bola postavená pre spoločnosť Gippsland Steam Navigation Company a stala sa prvou pravidelnou cestou námornej dopravy medzi Melbourne a Gippslandskými jazerami. V roku 1865 dvaja členovia posádky tragicky zahynuli na palube menšej lode, keď sa snažili uľahčiť bezpečný prejazd lode The Charles Edward v mieste vstupu do jazier. Loď premávala do roku 1876 pozdĺž viktoriánskeho pobrežia, kým ju v roku 1876 nepredali novozélandskému obchodníkovi.

Socha parníku

Hadaway bol miestny kováč na dôchodku s umeleckou kariérou, ktorá sa rozvíjala aj po odchode do dôchodku. Toto je len jeden z príkladov jeho zaujímavých umeleckých diel.

Austrália ponúka ďalšie miesta

‘Charles Edward 1864’

Austrália - Krátke info

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.655 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km