Skip to content

Einsteinovo letné sídlo

Predtým, ako bol Albert Einstein nútený utiecť z krajiny pod nacistickou nadvládou, trávil letá v tomto na mieru postavenom dome pri jazere neďaleko Berlína.

Približná doba čítania: 2 minúty

Letný dom Alberta Einsteina vznikol ako dar mesta Berlín k 50. narodeninám vedca. Jednoduchý drevený dom sa nachádza v obci Caputh pri Templínskom jazere, niečo vyše deväť 15 km juhozápadne od Berlína. Dom bol pre Einsteina postavený na mieru v roku 1929.

Hoci sa o ňom hovorilo ako o “letnom dome”, Einstein v skutočnosti v tomto domčeku strávil väčšinu roka počas svojich posledných rokov v Nemecku. Vo svojom skromnom dome v Caputhe hostil celý rad hviezdnych hostí zo sveta vedy aj umenia, vrátane Maxa Plancka, Erwina Schrödingera, Heinricha Manna a Käthe Kollwitzovej.

Po tom, ako bol Einstein nútený utiecť z krajiny, keď sa v roku 1933 dostali k moci nacisti, jeho opustený letný dom nakrátko obsadil Wehrmacht a potom sa zmenil na bežný obytný objekt. V roku 1979, v deň 100. výročia Einsteinovho narodenia, východonemecká vláda dom obnovila a premenila ho na pamätné miesto. Vlastníctvo domu bolo nakoniec v roku 2005 na základe Einsteinovej pôvodnej poslednej vôle postúpené Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme.

V súčasnosti dom využíva Einsteinovo fórum na vedecké podujatia, semináre a prednášky na uctenie Einsteinovho odkazu. Samostatný záhradný domček, malá prístavba na hlavnom pozemku, sa v súčasnosti využíva na ubytovanie hosťujúcich mladých vedcov z celého sveta.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km