Skip to content

Observatórium Teide

Na malom území pohoria Teide sa nachádza veľká zbierka solárnych a nočných teleskopov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri prejazde pohorím Teide na Tenerife návštevníci uvidia najmä prírodu, krásne výhľady a sem-tam nejakú malú budovu. Táto takmer monotónna príroda a krása sa preruší asi v dvoch tretinách cesty z juhu na sever, kde sa zrazu horizont zaplní zvláštnymi, futuristicky vyzerajúcimi bielymi stavbami. Tieto budovy sú súčasťou observatória Teide.

Observatórium Teide

Observatórium sa otvorilo v roku 1964 a bolo miestom, kde si mohol študovať, ak si bol astronómom na Kanárskych ostrovoch. Postupom času sa však toto miesto stávalo pre astronómov čoraz menej užitočným, pretože mestá v okolí hory sa rozširovali a rástli. Tento nový rast so sebou priniesol aj také veľké svetelné znečistenie, že observatórium bolo počas nočnej práce takmer nepoužiteľné. Astronómovia sa namiesto toho presťahovali do observatória Roque de Los Muchachos na ostrove La Palma, čím sa toto vynikajúce miesto takmer úplne opustilo.

V 80. rokoch 20. storočia sa rozhodlo, že staré observatórium je príliš cenné na to, aby ostalo opustené. V rámci boja proti svetelnému znečisteniu sa observatórium využívalo takmer výlučne cez deň. Prvý slnečný ďalekohľad bol dokončený v roku 1989 a bol známy ako Vacuum Tower Telescope (VTT) a čoskoro nasledovali ďalšie.

Dnes sa na mieste nachádzajú desiatky slnečných teleskopov rôznych veľkostí. Niektoré sú staré a zanedbané, iné sú vybavené hypermodernými prístrojmi, ktoré sa používajú na špičkový výskum. Nedávno sa na observatórium vrátili menšie nočné ďalekohľady zamerané na výskum, ktorý nie je ovplyvnený svetelným znečistením.

Observatórium Teide

Objekt nie je voľne prístupný, ale z času na čas sa organizujú prehliadky. Ak ideš len okolo, pokojne zastav na parkovisku priamo pred bránou a obdivuj ďalekohľady z miernej vzdialenosti.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km