Skip to content

El Ateneo Grand Splendid

Toto historické honosné divadlo, je dnes jedným z najkrajších kníhkupectiev na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

S každou reinkarnáciou od jej vzniku – najskôr ako divadlo, potom ako kino a teraz kníhkupectvo – si Grand Splendid potvrdzuje svoj majestátny titul.

Po zachovaní pôvodných freskových stropov, zdobených divadelných skriniek, elegantných zaoblených balkónov, detailných ozdôb a plyšových červených javiskových závesov, zostáva interiér budovy dnes rovnako ohromujúci, ako keď ho pôvodne predstavovali architekti Peró a Torres Armengol.

V čase svojej slávy hostilo divadlo Grand Splendid také tango legendy, ako Carlos Gardel, Francisco Canaro, Roberto Firpo či Ignacio Corsini. Majiteľ budovy Max Glucksman bol sám o sebe vedúcou osobnosťou vo svete tanga, ako vlastník vplyvnej nahrávacej spoločnosti Nacional-Odeon. V roku 1929 prešlo divadlo prvou transformáciou, ktorá ho zmenila na kino, s tým rozdielom, že ako prvé v Buenos Aires uvádzalo zvukový film.

Glucksmanova láska k tangu sa preniesla do nového kina a projekcie nemých filmov sprevádzal živý orchester tanga. Architekt Fernando Manzone dohliadal na poslednú premenu budovy na kníhkupectvo a obchod s hudobninami El Ateneo v hodnote 3 miliónov argentínskych pesos. Tesne pred prenájmom budovy spoločnosti Grupo Ilhsa v roku 2000 hrozilo Grand Splendid z dôvodu zlej ekonomickej situácie demolácia.

El Ateneo Grand Splendid

Aj keď niektorí nariekajú nad stratou milovaného kina, v súčasnosti sa môžu vďaka tejto úžasnej pamiatke zašlých čias a vďaka Grupo Ilhsa, ktorá vlastní 40 kníhkupectiev vrátane vlajkovej lode Grand Splendid, stále tešiť zo zachovanej budovy. Zatiaľ čo výber ponúkaných kníh je štandardným sortimentom ako v ostatných kníhkupectvách a väčšinou v španielčine, bibliofilom sa zdá, že neuveriteľne honosné nádherné vystavenie kníh je dostatočným dôvodom na to, aby si El Ateneo Grand Splendid navštívil. Ak si chceš naplno užiť nádhery, môžeš si vychutnať kávu a vypočuť živú klavírnu hudbu na pódiu, kde kedysi účinkovali argentínske hviezdy tanga.

Argentína ponúka ďalšie miesta

Argentína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Argentina
Hlavné mesto: Buenos Aires
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 9. júl 1816
Rozloha: 2780400 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: argentínske peso
Kód meny: ARS
Kurz (za 1 € dostaneš): 965.142 ARS
Medzinárodný kód krajiny: RA
Internetová doména: .ar
Predvoľba telefónneho čísla: +54