Skip to content

Fête du Citron

Mesto Menton vo Francúzsku každoročne premieňa citróny a pomaranče na obrovské sochy zobrazujúce veterné mlyny, drakov a iné.

Približná doba čítania: 2 minúty

Francúzska riviéra so svojím slnkom a pieskom má veľa predností. Región však obdarúvajú aj ďalšie dva dary: pomaranče a citróny. Mestečko Menton každoročne oslavuje túto bohatú miestnu úrodu obrovskými sochami citrusov počas slávnosti Fête du Citron.

Festival sa koná od roku 1928 a trvá od konca februára do začiatku marca. Menton je región, kde sa pestujú citrusy, a približne pred sto rokmi sa mestskí aktivisti rozhodli usporadúvať každoročné festivaly na oslavu týchto slnečných plodov. Na drôtených klietkach sú tisíce pomarančov a citrónov naaranžované do fantazijných vzorov, ktoré znázorňujú vlaky, veterné mlyny, draky a dokonca aj ľudí, ako napríklad Kleopatru a Freda Astaira. Vzory sú pestré a farebné a počas celej slávnosti voňajú vo vzduchu citrusovou vôňou. Každý rok sa medzi tematickými vozmi prechádza približne 240 000 hostí (v roku 2018 bol témou Bollywood). Na ich výstavbu sa priemerne spotrebuje 140 ton citrusov.

Citrónový festival

Sochy sú vystavené tri týždne, pričom v noci ich rozžiarujú svetelné šou a sprievody. Potom sa na konci festivalu demontujú a citrusy sa predávajú s veľkou zľavou.

Citrónový festival

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Fête du Citron

Francúzsko - Krátke info

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km