Skip to content

Maják v Janove

Maják je dôležitou pomôckou pri nočnej navigácii v okolí a veža slúži ako symbol a orientačný bod pre mesto Janov

Približná doba čítania: 3 minúty

Ikonický maják z 12. storočia stojí na vrchu San Benigno a je bezpochyby jednou z najcharakteristickejších stavieb mesta Janov. Oficiálny názov Lanterna di Genova používajú zväčša len cudzinci a turisti, pretože medzi miestnymi koluje len zdomácnené označenie Lanterna.

Maják v Janove

Až 76-metrová pýcha Janova patrí do pätice najvyšších majákov na svete a aktuálne je tretím najstarším a stále funkčným majákom. Mohutná veža bola postavená na skalnatom teréna, na ktorom ešte pred výstavbou majáka každú noc horeli vatry, aby lode upozornili na začiatok pevniny prístavného mestečka. Veža majáka je dnes súčasťou mestských hradieb, no kým sa hradby rozšírili až po tento skalnatý výbežok, maják bol osamotenou stavbou oddelenou od mesta. V priebehu niekoľkých storočí sa v ňom vystriedali mnohí strážcovia. Doposiaľ najväčšiu pozornosť si však získal Antonio Colombo, strýko janovského moreplavca a objaviteľa Krištofa Kolomba, ktorého svetlo práve tohto majáka bezpečne doviedlo domov.

Centrum v meste La Spezia diaľkovo riadi všetky majáky v regióne vrátane Lanterny. O tom, že Lanterna je symbolickou mestskou stavbou a dominantou Janova, svedčí aj vyobrazenie erbu mesta v podobe výrazného červeného kríža na jasne bielom podklade, ktorý je viditeľný už z diaľky. Celý erb ľahko vynikne na sivom nenápadnom murive.

Maják v Janove

Vnútorné priestory budovy sú otvorené pre návštevníkov každý deň počas otváracích hodín. Turisti po návšteve majáka najčastejšie zamieria do vedľajšieho múzea, ktoré je známe svojou značne kontrastnou expozíciou v porovnaní s historickou hradbou, v ktorej sídli. Pôvodné tehlové a kamenné steny ohraničujú množstvo technologických vychytávok. Návštevníci múzea sa môžu dozvedieť zaujímavosti o histórii Janova prostredníctvom fotografií na displejoch a prostredníctvom sprievodného textu v slúchadlách.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km