Skip to content

Fyzika Slnka

Viac ako 10 000 malých zrkadiel pokrýva zakrivený povrch druhej najväčšej solárnej pece na svete, ktorá sa nachádza v odľahlej dedine v Uzbekistane. 

Približná doba čítania: 2 minúty

V obrovskom území uzbeckého vnútrozemia sa nachádza tento klenot, ktorý si turisti väčšinou nevšimnú. Táto masívna, v Sovietskom zväze postavená solárna pec je jednou z najväčších na svete a vyzerá ako niečo priamo zo sci-fi románu. 

Physics Of The Sun

Táto stavba je známa pod viacerými názvami, vrátane Inštitútu Slnka a Fyziky Slnka. Fyzikálno-technický inštitút Akadémie vied Uzbekistanu bol založený v roku 1943. Jeho prvé oddelenia sa zameriavali na štúdium jadrovej fyziky a elektroniky a v 80. rokoch 20. storočia bola zriadená nová odborná skupina na štúdium Slnka. Zariadenie na výskum slnečnej energie bolo vybudované v dedine Changikhisarak, asi 50 kilometrov od mesta Taškent.

Physics Of The Sun

Ústredným prvkom tohto nového zariadenia bola masívna slnečná pec. Podobne ako solárna pec Odeillo vo Francúzsku je vybavená poľom heliostatov, ktoré smerujú slnečné svetlo do veľkého paraboloidného koncentrátora. Jeho zakrivený povrch pokrýva 10 700 malých zrkadiel, ktoré odrážajú svetlo na veľké konkávne zrkadlo. 

Physics Of The Sun

Táto zložitá konštrukcia zo zrkadiel a ocele, postavená počas sovietskej éry, naďalej slúži na skúmanie využitia slnečných lúčov. Ale ruku na srdce, po prehliadke budete mať pocit, že toto ušľachtilé poslanie možno rozmeniť na drobné do vety: “Roztaví sa to?”. Napriek tomu je prechádzka masívnym súborom zrkadiel zážitkom, ktorý sa dá zažiť len raz za život, keďže táto pec je jednou z dvoch, ktoré boli kedy postavené.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13546.078 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km