Skip to content

Obrovské slnečné zrkadlá v Rjukane

Počas šiestich mesiacov v roku smerujú tri obrovské zrkadlá na toto inak zahalené mesto slnečné lúče.

Približná doba čítania: 4 minúty

Malebné mestečko Rjukan leží v hlboko zarezanom údolí medzi dvoma impozantnými horami. Je určite pekné, ale šesť mesiacov v roku je Rjukan v hlbokom tieni, slnečné lúče sa vábivo odrážajú na horských úbočiach, ale nikdy nedosiahnu mesto. Všetko sa však zmenilo, keď sa jeden obyvateľ rozhodol osvetliť námestie pomocou troch obrovských zrkadiel na vrchole hory.

Počas šiestich mesiacov v roku sa lúče slnka, ktoré sú zatienené okolitými horami, nikdy nedostanú priamo do mestečka Rjukan. Od konca septembra do polovice marca sa nad mestom počas dňa rozprestiera len pochmúrne pološero. Teda okrem zvláštneho zdroja svetla na námestí, ktorý pripomína kruh slnečných lúčov rozlievajúcich sa na ploche asi 600 metrov štvorcových a polkruh drevených lavičiek.

To všetko vďaka Solspeilet alebo slnečnému zrkadlu, počítačom riadenému súboru troch obrovských zrkadiel, ktoré usmerňujú slnečné svetlo z vrcholu hory. Zrkadlá, ktoré sa nachádzajú vo výške 1 476 metrov nad mestom, sú naprogramované tak, aby sa pohybovali podľa slnka a každých 10 sekúnd sa upravili tak, aby sa na Rjukan odrážal stály lúč svetla.

Solspeilet, ktorý bol nainštalovaný v roku 2013, bol nápadom Martina Andersena, umelca, ktorý sa do Rjukanu presťahoval v roku 2002, ale čoskoro zistil, že nedostatok slnečného svetla je deprimujúci. Podarilo sa mu presvedčiť miestne úrady, že tento zdroj čistého slnečného svetla je pre obyvateľov mesta potrebný, čo vlastne nebola nová myšlienka.

Približne sto rokov predtým mal plány na slnečné zrkadlo aj Sam Eyde, zakladateľ mesta a miestny vedúci predstaviteľ priemyslu. Eyde však nemal k dispozícii technológiu na realizáciu svojho plánu. Namiesto toho postavil Krossobanen, lanovú dráhu, ktorá by vyviezla obyvateľov Rjukanu, z ktorých väčšinu tvorili zamestnanci jeho spoločnosti Norsk Hydro, z mesta na slnko v horách.

Obrovské slnečné zrkadlá v Rjukane

Vďaka slnečnému zrkadlu však už miestni obyvatelia nemusia jazdiť lanovkou na vrch Krossobanen vo výške 2 670 metrov, aby získali dávku slnečného svetla, hoci systém lanovky stále funguje a je stále populárny. Spočiatku neboli všetci obyvatelia presvedčení, že slnečné zrkadlá stoja za tie peniaze. Investícia stála v tom čase päť miliónov nórskych korún (približne 778 000 USD), pričom mnohí si mysleli, že peniaze mohli byť vynaložené lepšie. Niektorí tvrdili, že to nie je nič iné ako trik, veľa peňazí za malý kúsok slnka.

Mnohí z týchto kritikov sa však čoskoro spamätali, keď zrkadlá pomohli dostať Rjukan na mapu. Medzinárodná pozornosť pomohla podnietiť novú vlnu cestovného ruchu a ľudia dodnes navštevujú Rjukan, aby stáli vo svetle Solspeiletu.

Nórsko ponúka ďalšie miesta

Obrovské slnečné zrkadlá v Rjukane

Nórsko - Krátke info

Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47

Blízke miesta do +/- 300km