Skip to content

Kamene Ica

Peruánske záhadné vyrezávané kamene, ktoré nie sú ani veľkým tajomstvom. Skôr záhadné je, ako jeden človek dokázal vyrobiť toľko kameňov za tak krátky čas.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ku svojim 42. narodeninám dostal v roku 1966 peruánsky lekár Javier Cabrera neobvyklý dar: kameň s rytinami pripomínajúcimi vyhynutý druh ryby. Následujúcich pár rokov Cabrera od miestneho farmára, ktorý tvrdil, že kamene našiel v jaskyni u svojho poľa, odkupoval ďalšie. Lekár ich nakoniec nazbieral cez 10 000. Okrem rytín podivných zvierat sa na kameňoch objavovali scény dávnych civilizácii bojujúcich s tyranosarami, prevádzajúce transplantácie ľadvín alebo pozorujúcich oblohu pomocou teleskopu. Jednalo sa snáď o dôkaz vyspelej kultúre žijúcej v rovnakej dobe ako dinosaury? Nie tak celkom.

Basilio Uschuya, farmár ktorý kamene Cabrerovi predával, v roku 1973 priznal, že ich sfalšoval. Neskôr však začal tvrdiť, že o sfalšovaní klamal, len aby sa vyhol trestu za predávanie archeologických artefaktov. Keď Cabrera o 20 rokov neskôr otvoril múzeum s týmito kameňmi, Uschuya historku opäť zmenil. Tentokrát tvrdil, že niektoré kamene sfalšoval, avšak nie úplne všetky. Cabrera však v autentickosť kameňov veril až do svojej smrti v roku 2001.

Dátumovanie kameňov nie je možné vykonať, pretože nie sú tvorené z organických materiálov, archeológovia ich však považujú za podvrh. To však mnohým kreacionistom a nadšencom do mimozemského života nebráni v tom, aby hlásali, že kamene sú dielom “človeka gliptolitického”, čo boli dávno vysoko inteligentní ľudia, ktorí na Zemi žili spoločne s dinosaurmi predtým, ako vo vlastnoručne vybudovanom lietajúcom tanieri opustili planétu.

Kamene Ica

Múzeum otvorené len po predchádzajúcej dohode.

Peru ponúka ďalšie miesta

Peru - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.071 PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km