Skip to content

Kamene Ica

Ku svojim 42. narodeninám dostal v roku 1966 peruánsky lekár Javier Cabrera neobvyklý dar: kameň s rytinami pripomínajúcimi vyhynutý druh ryby. Následujúcich pár rokov Cabrera od miestneho farmára, ktorý tvrdil, že kamene našiel v jaskyni u svojho poľa, odkupoval ďalšie. Lekár ich nakoniec nazbieral cez 10 000. Okrem rytín podivných zvierat sa na kameňoch objavovali scény dávnych civilizácii bojujúcich s tyranosarami, prevádzajúce transplantácie ľadvín alebo pozorujúcich oblohu pomocou teleskopu. Jednalo sa snáď o dôkaz vyspelej kultúre žijúcej v rovnakej dobe ako dinosaury? Nie tak celkom.

Basilio Uschuya, farmár ktorý kamene Cabrerovi predával, v roku 1973 priznal, že ich sfalšoval. Neskôr však začal tvrdiť, že o sfalšovaní klamal, len aby sa vyhol trestu za predávanie archeologických artefaktov. Keď Cabrera o 20 rokov neskôr otvoril múzeum s týmito kameňmi, Uschuya historku opäť zmenil. Tentokrát tvrdil, že niektoré kamene sfalšoval, avšak nie úplne všetky. Cabrera však v autentickosť kameňov veril až do svojej smrti v roku 2001.

Dátumovanie kameňov nie je možné vykonať, pretože nie sú tvorené z organických materiálov, archeológovia ich však považujú za podvrh. To však mnohým kreacionistom a nadšencom do mimozemského života nebráni v tom, aby hlásali, že kamene sú dielom “človeka gliptolitického”, čo boli dávno vysoko inteligentní ľudia, ktorí na Zemi žili spoločne s dinosaurmi predtým, ako vo vlastnoručne vybudovanom lietajúcom tanieri opustili planétu.

Kamene Ica

Múzeum otvorené len po predchádzajúcej dohode.

Zdroje

Bolivar 170, Ica 11001, Peru
-14.0644245,-75.7294713
Stiahni si KML súbor
Peru - Krátke info

Peru
Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.497 PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km