Skip to content

Hierve el Agua

Tento nádherný klamlivý vodopád je niečím úplne iným, než sa zdá.

Približná doba čítania: 3 minúty

Niekedy príroda vytvára napodobeniny:: V prípade mexického Hierve El Agua ide o skalný útvar, ktorý vyzerá ako vodopád. Zdá sa vám to nezvyčajné? Je to tak.

Skamenelý vodopád

Z diaľky vyzerá tento obrovský skalný útvar presne ako zamrznutý vodopád, čo sa pri vysokých teplotách v mestečku San Lorenzo Albarradas, ktoré je najbližšie k tejto skale, zdá priam nemožné. Keď sa však k útvaru priblížite bližšie, uvedomíte si, že vaše oči si z vás urobili prdel.

Skaly sú v skutočnosti nánosy minerálov na vrchole vápencovej hory. Na rímsach hory sa nachádzajú dva bazény so sladkou vodou, ktoré sú známe svojimi liečivými účinkami, a pramene, ktoré sú nasýtené uhličitanom vápenatým a horčíkom. Voda z bazénov následne steká cez skaly a usadzuje minerály na úbočí hory. Časom sa tieto usadeniny nahromadili v stupňovitých stĺpoch, ktoré sa veľmi podobajú ľadovým studeným vodopádom.

Skamenelý vodopád

Názov tohto miesta, v španielčine doslova “voda vrie”, pochádza zo spôsobu, akým voda buble, keď prechádza prameňom. Obyvatelia kmeňa Zapotecov, ktorí v tejto oblasti žili pred viac ako 2 000 rokmi, si tieto bazény uctievali a vodu z prameňa nasmerovali na zavlažovanie svojich rastlín. Kanály, ktoré títo ľudia vytvorili, postupom času skameneli do tejto nezvyčajnej skalnej pamiatky.

Výsledok, ktorý vznikal tisíce rokov, je v podstate nadzemný stalaktit, ktorý visí viac ako 50 metrov od dna údolia. Nesprávne pomenovanie vodopád sa zachovalo aj pri názve skalných útvarov, ktoré sa nazývajú soľné vodopády alebo skamenené vodopády.

Skamenelý vodopád

Otváracie hodiny parku nie sú práve najkonzistentnejšie, preto si pred tým, ako sa vydáte na cestu za týmito nezvyčajnými “vodopádmi”, nezabudnite vopred zavolať.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.816 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km