Skip to content

Casa de Cortés

Na túto pôsobivú zrúcaninu je skutočne nádherný pohľad.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1525 španielski dobyvatelia pod vedením Hernána Cortésa premiestnili svoju pobrežnú osadu v Mexickom zálive z Villa Rica de la Veracruz na juh k rieke Huitzilapan. V La Antigua (alebo Veracruz Vieja) sa nachádzajú najstaršie zachované európske stavby v Mexiku vrátane Capilla de Cristo del Buen Viaje, kaplnky, v ktorej sa slúžila prvá omša na Veľký piatok, františkánskej Ermita del Rosario, najstaršieho kostola v Amerike (postavený v rokoch 1522 až 1544) s ranými nástennými maľbami, a budovy mestskej rady známej ako Edificio del Cabildo (1523). Tieto stavby boli postavené za čias Mediciovcov a Michelangela, v období, ktoré podnecovalo a následne bolo podporované celosvetovým objavovaním a dobývaním.

Primera Aduana o Casa de Hernán Cortés

Vo svetle dávnych veracruzských miest Cempoala a El Tajin vyzerá španielsky Casa de Cortés (alebo Cortesov dom) skôr ako dobyté mesto než ako panstvo dobyvateľa. Zničené pozostatky nejasne pripomínajú Angkor War, zadusené koreňmi fikusov, z ktorých niektoré tvoria prekrývajúce sa závesy, zakrývajúce vchody a otvory. Vstup do stavby je ako portál do strateného sveta.

Z rozsiahlejšieho komplexu, o ktorom sa predpokladá, že bol skôr oblastnou colnicou než rezidenciou, zostali len štyri miestnosti. Keďže La Antigua bola hlavným vstupným bodom pre obchod medzi Španielskom a vnútrozemím Nového Španielska, išlo o významnú stavbu. Bohatstvo, ktoré zaplavilo Európu z aztéckeho striebra a zlata, putovalo v rokoch 1525 – 1599 cez La Antiguu, zatiaľ čo rieka ju chránila pred pirátmi a priekupníkmi.

Z kamenných stien Casa de Cortés, ktoré sú pokryté štukovou omietkou, vyčnievajú vložené mušle a korály, pričom pri ich stavbe bola použitá jedinečná kombinácia domorodých, európskych a dokonca aj subsaharských afrických stavebných materiálov (tie pripomínajú architektúru svahilského pobrežia). Často je ťažké určiť, či pokrútené korene ceiby komplex pohlcujú, alebo ho držia pevne pokope.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.816 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km