Skip to content

Vodopád Horsetail Fall

Každoročne v druhej polovici februára, asi na desať minút denne steká v Yosemitskom národnom parku po skale z výšky 610 metrov láva. Vlastne nie tak úplne, v skutočnosti sa jedná o vodu, ale keď na vodopád Horsetail Fall dopadajú lúče zapadajúceho slnka, zafarbí vodu do oranžova a vodopád vyzerá ako žeravá magma.

Ilúzia “ohňopádu” závisí na dvoch veciach. Na začiatku roka musí veľa nasnežiť a v deň pozorovania musí byť bezoblačná obloha. Pokiaľ sú splnené obe podmienky, vodopád sa akoby rozžiari zvnútra a s tmavou skalou bude jasne v kontraste.

Tento ohnivý vodopád je prírodným úkazom, ale takmer 100 rokov v parku padal umelý “ohňopád”. V roku 1872 začal tradíciu nedopatrením majiteľ hotela Glacier Point James McCauley, keď zo skaly zhodil uhlíky od táboráku. Výsledok bol tak pôsobivý, že sa stal každodennou turistickou atrakciou. Turisti sa vždy o deviatej hodiny večer zišli pred hotelom a čakali na ohnivú show, ktorej začiatok majiteľ hotela ohlasoval hlasitým krikom z vrchola skaly. Strážcovia parku tradíciu v roku 1968 zakázali s vysvetlením, že ide o ľudský počin, ktorý sa do prírody nehodí.

Horsetail Fall, California 95389, USA
37.7291238,-119.6284757
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.13 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km