Skip to content

Hotel Belvédère

Ak si fanúšikom filmovej série James Bond, tak tento hotel si mohol vidieť vo filme Goldfinger. Bohužiaľ jeho sláva už je dávno stratená v minulosti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hotel Belvédère, hotel v priesmyku Furka vo Švajčiarskych Alpách, bol kedysi ideálnym východzím miestom pre cestovateľov, ktorí chceli navštíviť ľadovec Rhôna. Ale ako ľadovec ustupoval, klesal aj počet jeho návštevníkov.

Od konca 19. storočia, keď bola vybudovaná cesta cez priesmyk Furka, sa do hotela hrnuli turisti kvôli panoramatickému výhľadu na ľadovú krajinu. Kedysi bol ľadovec od hotela vzdialený len necelých 200 metrov a 90 metrov dlhá jaskyňa vytesaná do ľadovca umožňovala hosťom vstup do jeho vnútra.

Žiaľ, za posledných približne 100 rokov stratil ľadovec Rhôna cez 1300 metrov. Je známe, že 11 000-ročný ľadovec za deň stratí až 10 centimetrov a neustále stráca približne 40 metrov ročne. Jaskyňu, ktorá vznikla už v roku 1894, každoročne nanovo razia do ľadovca s dĺžkou až 100 metrov. Ku koncu sezóny má len necelých 60 metrov.

Ľadovec Rhone
Ľadovec Rhôna

Hotel Belvédère, ktorý kedysi hostil vzácnych návštevníkov a dobrodruhov, a dokonca aj také osobnosti ako pápež Ján XXIII. a Sean Connery, už zažil lepšie časy. Ľadovec sa vzďaľuje od priesmyku, a tak ho navštevuje čoraz menej ľudí. Hoci sa hotel na chvíľu objavil vo filme Goldfinger, je zatvorený na neurčito. Vodiči stále zastavujú, aby si odfotili budovu a jej horské pozadie. Budova teraz stojí so zatlčenými dverami a oknami, čo svedčí o klimatických zmenách.

Švajčiarsko ponúka ďalšie miesta

Švajčiarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Schweiz
Hlavné mesto: Bern
Úradné jazyky: nemčina, francúzština, taliančina, romanši
Štátne zriadenie: konfederácia
Rozloha: 41285 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švajčiarsky frank
Kód meny: CHF
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.971 CHF
Medzinárodný kód krajiny: CH
Internetová doména: .ch
Predvoľba telefónneho čísla: +41

Blízke miesta do +/- 300km