Skip to content

Latinský kostol: Gornji Matejavac

Asi jediný kostol v Srbsku spred dynastie Nemanjiča. Ostatné boli premenené na mešity.

Približná doba čítania: 2 minúty

Latinský kostol je jedným z najkrajších pravoslávnych kostolov v okolí Niš. Nachádza sa na kopci zvanom Metoh nad obcou Gornji Matejavac, čo je približne len 7km od Niš.

Byzantský pravoslávny kostol z prvej polovice 11. storočia je zasvätený Najsväteješej trojici a dostal meno od kupcov z Dubrovníka (miestny obyvatelia ich nazývali “latínšania”) ktorí ho používali v 16. storočí na náboženské obrady. Je to jedna z mála budov z obdobia pred Nemanjićovou dynastiou (stredoveké “Srbsko”), keď bol región stále súčasťou Byzantskej ríše.

Kostol je postavený striedaním kameňa a tehál a fasáda ozdobená kamennými ornamentami. Bohužiaľ tu už nezostali žiadny stopy po vnútorných ozdobách a freskách, je však známe, že bol namaľovaný v roku 1870, a to vrátane fresky zobrazujúcej postavu slávneho srbského stredovekého rytiera Miloša Obilića.

Architektonický štýl kostola pripomína staré byzantské kostoly: kameň s tehlovými arkádami a jedným starým rímskym náhrobkom zabudovaným do steny. Cintorín v tesnej blízkosti je nekropolou popredných dubrovníckych obchodníkov a diplomatov. Počas osmanského dobíjania to bol jediný kostol v tejto oblasti, keď všetky ostatné premenili na mešity.

V rokoch 1968 až 1974 prešiel kostol rozsiahlou rekonštrukciou a od 21. októbra 1963 je vedený ako pamiatka kultúrneho dedičstva.

Srbsko ponúka ďalšie miesta

Srbsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 117.116 RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km