Skip to content

Zvonica Béthune

Táto zvonica postavená v roku 1347 je jednou z najstarších na svete a prežila intenzívne bombardovanie počas prvej svetovej vojny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Uprostred hlavného námestia v Béthune stojí 47 metrov vysoká zvonica, ktorá bola postavená z dreva v roku 1346 a v priebehu roka 1388 prestavaná na pieskovcovú. Monumentálna stavba prežila dve svetové vojny, hoci mesto okolo nej bolo takmer zničené.

Počas dňa si na jej zvonici môžete vypočuť tri rôzne melódie, ktoré sa hrajú každú hodinu, polhodinu a štvrťhodinu. Jednou z nich je tradičná severofrancúzska pieseň „Le Petit Quinquin“ („Môj miláčik“), ďalšou je satirická francúzska pieseň „Il Court, Il Court le Furet“ („Beží, beží, fretka“). Na vrchole kampanily, na veži s meteorologickým kohútom, je drak menom Beffy.

Zvonica Béthune

Na jar 1918, keď sa blížil koniec prvej svetovej vojny, nemecké vrchné velenie uskutočnilo na rôznych miestach západného frontu sériu útokov, ktoré sa stali známymi ako jarná ofenzíva. Bombardovali centrum mesta Béthune, ktoré horelo viac ako štyri dni. Hoci mnohé budovy okolo hlavného námestia boli zničené, pieskovcová zvonica zostala stáť s minimálnym poškodením.

Miestna povesť hovorí, že zvonica v Béthune pomohla inšpirovať inú slávnu vežu. J. R. R. Tolkien bol počas prvej svetovej vojny dislokovaný vo Francúzsku a jeho zážitky zo západného frontu inšpirovali mnohé prvky Pána prsteňov. Niektorí tvrdia, že návšteva Béthune počas vojny a zvonica poslúžili ako inšpirácia pre Dve veže.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Zvonica Béthune

Francúzsko - Krátke info

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km