Skip to content

Jaskyňa Batu

Tento sviatok navštevujú každoročne milióny ľudí. Pridáš sa aj ty?

Približná doba čítania: 2 minúty

Výstup k jaskyni Batu začína u nohách sochy Murugana, hinduistického boha vojny a víťazstva. Táto 43 metrov vysoká pozlátená socha víta návštevníkov pri 272 schodoch, ktoré stúpajú k trojici jaskýň. Výšľap po schodisku ešte sťažujú skupiny makakov, ktoré pobehujú sem a tam.

O jaskyniach sa široká verejnosť dozvedela v roku 1878, kedy ju “objavil” americký prírodovedec William Hornaday. Keď jaskyňu v roku 1890 navštívil tamilský obchodník K. Thamboosamy Pillay, všimol si, že vstup do dutiny tvarom pripína kopiju patriacu Muruganovi. Táto podoba Pillaya inšpirovala k tomu, aby do jaskyne umiestnil hinduistické oltáre a sochy a premenil ju tak na posvätné miesto.

Už od roku 1892 oslavujú hinduisti v jaskyniach každoročne sviatok Thaipusam. Ten sa oslavuje koncom januára či začiatkom februára a velebí udalosť, kedy bohyňa moci Parvátí odovzdala Muruganovi kopiju. Účastníci sa vydávajú na púť k jaskyniam, počas ktorých musia vykonať kavadi čiže obete. Tie sú rôzneho druhu – od jednoduchých úloh ako niesť na hlave džbán mlieka, až po extrémne bolestivé úlohy ako prepichnúť si tvár, hrudník, chrbát alebo jazyk ihlicami. Účastníci sú oblečení do žltej, červenej a oranžovej a osemhodinovú 14 kilometrov dlhú púť zakončujú výstupom k jaskyniam, kde Muruganovi ponúknu obetiny.

Malajzia ponúka ďalšie miesta

Malajzia - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Úradné jazyky: malajčina, angličtina, čínština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 31. august 1957
Rozloha: 330803 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: ringgit
Kód meny: MYR
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.088 MYR
Medzinárodný kód krajiny: MY
Internetová doména: .my
Predvoľba telefónneho čísla: +60

Blízke miesta do +/- 300km