Skip to content

Brána väznice Pudu

Posledný zvyšok starého väzenského komplexu v Kuala Lumpure teraz stojí na okraji japonského nákupného centra.

Približná doba čítania: 2 minúty

Viac ako 100 rokov, od roku 1895 do roku 1996, slúžil väzenský komplex Pudu ako jedna z hlavných väzníc v Kuala Lumpur. Väznica, ktorú pôvodne postavila britská koloniálna vláda, bola známa svojím drsnými podmienkami, bola zariadená len malými celami a kontaminovaným systémom zásobovania vodou zo starej studne na cintoríne, čo v roku 1895 spôsobilo vypuknutie epidémie cholery.

Vstup do nákupného strediska

Počas japonskej okupácie v rokoch 1941 až 1945 sa väznica využívala na väznenie spojeneckých vojnových zajatcov. Po vojne v nej bolo umiestnených mnoho odsúdencov na smrť a drogových delikventov, ktorí boli často popravovaní palicou. V roku 1984 tu jeden z väzňov vytvoril v tom čase najdlhšiu nástennú maľbu na svete, ktorá bola uznaná Guinnessovou knihou rekordov a zobrazovala výjav z dažďového pralesa.

Nakoniec sa priestory väznice stali nefunkčnými a plánovalo sa jej postupné zbúranie, aby sa vytvoril priestor na prestavbu. Projekt sa napokon začal v roku 2009 a do roku 2012 sa zbúrali všetky väzenské zariadenia. Teda takmer všetky.

Dlho sa diskutovalo o tom, či by sa väznica vzhľadom na svoj charakter mala zachovať ako pamiatkový objekt, alebo nie. Nakoniec sa rozhodlo, že zostane len jej brána, ktorá tam stojí dodnes, aj keď sa všetko ostatné zmenilo. Dnes brána väznice stojí na okraji parku s fontánou, ktorý je súčasťou japonského nákupného centra LaLaport. Na mieste väznice dnes stojí komplex Bukit Bintang City Centre.

Vstup do nákupného strediska
Pohľad na väzenský komplex Pudu z Berjaya Times Square v roku 2004

Malajzia ponúka ďalšie miesta

Malajzia - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Úradné jazyky: malajčina, angličtina, čínština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 31. august 1957
Rozloha: 330803 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: ringgit
Kód meny: MYR
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.055 MYR
Medzinárodný kód krajiny: MY
Internetová doména: .my
Predvoľba telefónneho čísla: +60

Blízke miesta do +/- 300km