Skip to content

Kwai Chai Hong

Interaktívny projekt nástenných malieb v zadnej uličke pripomína zlaté časy čínskej štvrte v Kuala Lumpur.

Približná doba čítania: 3 minúty

V srdci čínskej štvrte Kuala Lumpur sa medzi rušnými ulicami Lorong Panggung a Jalan Petaling nachádza skrytá slepá ulička. Táto dlho zanedbávaná ulička bola nedávno v zlom stave, ale teraz sa začal realizovať projekt, ktorého cieľom bolo túto tajnú ulicu výrazne premeniť a prinavrátiť jej zlatý vek čínskej štvrte.

Čínska štvrť, Malajzia

Ulička sa nazýva Kwai Chai Hong, čo doslova znamená “Malá ulička démonov”. Predpokladá sa, že ide o odkaz na nezbedné deti, ktoré kedysi žili na tejto ulici, keďže slovo kwai (čo znamená “démon” alebo “duch”) a jeho variácie sa v ázijskej kultúre často používajú na označenie spratkov. Prípadne niektorí tvrdia, že v uličke sa to hemžilo opilcami, narkomanmi a podobne, alebo že to bolo útočisko nejakého pouličného gangu, ktorého členovia si hovorili kwai chai.

Dnes sa v zrekonštruovanej uličke nachádzajú zrenovované budovy a obchodíky z predvojnového obdobia, ako aj nástenné maľby zobrazujúce každodenný život v čínskej štvrti 60. rokov. Keď vstúpite cez takmer nenápadnú bránu, privíta vás svojrázny most s názvom Hong Qiao, ktorý vedie späť do minulosti. Vnútri sa nachádza ulička lemovaná ozdobnými červenými lampášmi, ktoré dodávajú historický šarm a charakter.

Kwai Chai Hong je v súčasnosti pomerne obľúbený pre svoje interaktívne umenie. Napríklad pred nástennou maľbou barbera je stolička, na ktorej sa dá sedieť, a pred nástennou maľbou malých dievčat hrajúcich sa na ulici je skutočné švihadlo. Jedna z nástenných malieb je tiež veľmi rozpoznateľná, zobrazuje ikonickú domácu s vlasmi z akčnej komédie Kung Fu Hustle z roku 2004.

Ak sa pozriete bližšie, môžete si všimnúť, že každá z nástenných malieb má vedľa seba QR kód. Naskenovaním kódu sa vám spustí zvuková stopa prispôsobená každej nástennej maľbe, ktorá vás ešte viac vtiahne do atmosféry zlatého veku Čínskej štvrte.

Čínska štvrť, Malajzia

Ďalšou zaujímavosťou v uličke, ktorú často prehliadajú lovci fotografií, je starý stĺp verejného osvetlenia stojaci v rohu. Tento stĺp verejného osvetlenia, nainštalovaný okolo roku 1903, keď mesto Kuala Lumpur prvýkrát dostalo elektrinu, je pravdepodobne jediný, ktorý sa zachoval zo začiatku 20. storočia.

Malajzia ponúka ďalšie miesta

Malajzia - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Úradné jazyky: malajčina, angličtina, čínština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 31. august 1957
Rozloha: 330803 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: ringgit
Kód meny: MYR
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.055 MYR
Medzinárodný kód krajiny: MY
Internetová doména: .my
Predvoľba telefónneho čísla: +60

Blízke miesta do +/- 300km