Skip to content

Jaskyne Ellora

Tento komplex vertikálne vykopaných budhistických, džinistických a hinduistických monolitických chrámov v indickej provincii Maharashtra ilustruje ducha tolerancie charakteristického pre starovekú Indiu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Náboženská sloboda nebola v staroveku bežná, ale tolerancia bola často oveľa ťažšie dosiahnuteľná. Našťastie pre zvedavých cestovateľov aj veriacich ponúkajú jaskyne v Ellore skutočne výnimočný príklad oboch.

Jaskyne Ellora, ktoré sa rozprestierajú na ploche väčšej ako 2 km, sú obrovskou a pokornou poctou viere a stredovekému majstrovstvu v Indii. V skutočnosti pojem “jaskyne” sotva vystihuje 34 budhistických, brahmanistických a džinistických chrámov v Ellore, z ktorých každý bol starostlivo vytesaný do svahu a je plný jemných umeleckých diel.

Éllóra

Vyrezávaní Budhovia a iné náboženské postavy sú bohato zastúpené spolu so zložito vyrezávanými obrazmi v stenách a dekoratívnymi úpravami na chrámoch, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v tradične murovaných budovách, ale sotva sú bežné pre niečo, čo je vyhĺbené z pevnej skaly – najmä s použitím nástrojov a pracovnej sily, ktoré boli k dispozícii v 5. až 10. storočí, keď tieto chrámy vznikali.

Je skutočne ťažké uveriť, že chrámy sú v skutočnosti vertikálne vyhĺbené z kameňa. Mnohé z nich svojím prepracovaným dizajnom zahanbujú oveľa ľahšie postaviteľné stavby, čo svedčí o sile náboženského presvedčenia, ktoré stálo za ich vznikom, ako aj o vysokokvalifikovaných remeselníkoch, ktorí sa na nich podieľali. Je to výkon, ktorý by sa len ťažko vyrovnal aj moderným technikám, a samozrejme oveľa menej pravdepodobné, že by sa uskutočnil kvôli nákladom a času, ktorý by si jeho vytvorenie vyžiadalo.

Éllóra

Citlivé vykopávky však nie sú jediným prvkom jaskýň Ellora, ktorý by sme v modernej dobe pravdepodobne nenašli. V jaskyniach sa nachádza umenie, chrám a obytné priestory troch rôznych náboženstiev, čo dokazuje úroveň tolerancie a spolupráce medzi rozdielnymi náboženskými skupinami v Indii v čase ich vzniku.

Tieto tri skupiny sa v priebehu storočí pokojne delili o priestor a nebáli sa uctievať modly konkurenčného náboženstva, čo by bolo pozoruhodné aj dnes, respektíve vo väčšine iných kultúrnych epoch.

Tolerancia totiž pravdepodobne nie je len pekným uhlom pohľadu na príbeh týchto chrámov – je pravdepodobné, že výlučne vďaka pozoruhodnej spolupráci medzi náboženskými presvedčeniami sa jaskyne stali takými prepracovanými a pôsobivými, čo by možno ani jedna skupina nebola schopná dosiahnuť sama, a nepochybne veľkolepejšími, ako by boli inak.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.647 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91