Skip to content

Chhatrapati Shivaji Terminus

Architektonický zázrak, ktorý spája gotickú architektúru s indickými prvkami.

Približná doba čítania: 2 minúty

Chhatrapati Shivaji Terminus, v minulosti známy ako Victoria Terminus, je historická železničná stanica v Bombaji. Je to jedna z najrušnejších a najikonickejších železničných staníc v krajine a slúži ako hlavný dopravný uzol v Indii a jej okolí. Stanica je známa svojou úžasnou architektúrou, v ktorej sa mieša viktoriánska gotika a tradičné indické štýly.

Výstavba stanice Chhatrapati Shivaji Terminus sa začala v roku 1878 a bola dokončená v roku 1887 na počesť zlatého jubilea kráľovnej Viktórie. Navrhol ju britský architekt Frederick William Stevens, ktorý skombinoval prvky viktoriánskej talianskej gotiky a tradičných indických architektonických štýlov, čím vznikla jedinečná a veľkolepá stavba.

Stanica sa vyznačuje špicatými oblúkmi, vežami, vežičkami, vitrážovými oknami a ozdobným železným a mosadzným zábradlím, pričom exteriér zdobia sochy a rezbárske diela zobrazujúce rôzne zvieratá, postavy a motívy. Výrazným prvkom stanice je centrálna kupola, ktorá sa týči do výšky 48,8 metra a je korunovaná sochou ženy držiacej pochodeň.

Okrem funkčného významu má stanica obrovský historický a kultúrny význam. V roku 1996 bola premenovaná na Chhatrapati Shivaji Terminus na počesť Chhatrapati Shivaji Maharaj, uctievaného kráľa bojovníkov Maratha. Stanica je symbolom bohatého dedičstva a architektonickej veľkoleposti Bombaja.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 90.572 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91