Skip to content

Sabir’s Chaikhana

Posledný zachovaný príklad starobylej tradície čajového posedenia v regióne.

Približná doba čítania: 2 minúty

V Abanotubani, starobylej mestskej kúpeľnej štvrti, udržiava tradíciu posledná čajovňa v Tbilisi. Jej majiteľ Sabir Abasov vzkriesil túto štvrť po tom, ako oblasť zničili politické nepokoje.

Sabir’s Chaikhana

V štvrti, kde sa kedysi nachádzalo päť čajovní a rôzne nezávisle fungujúce obchody, je Sabirova Čajkáreň príkladom toho, ako sa môže oplatiť odolávať gentrifikácii a rozsiahlej renovácii. Dnes je Abanotubani plné obchodov so suvenírmi, reštaurácií a kaviarní, ktoré sú známe tým, že priťahujú mladšie gruzínske publikum a turistov. Táto čajovňa si však drží históriu a dlhoročných miestnych návštevníkov pri sebe.

Sabir’s Chaikhana

Čajovňa Sabir’s Chaikhana nemá žiadny nápis, a tak je už viac ako desať rokov prakticky “bezmennou” čajovňou. Čo by kameňom dohodil od obľúbenej mešity Jumah, ktorá je známa tým, že je miestom spoločných bohoslužieb šiitských a sunnitských moslimov, je táto čajová verzia susedskej krčmy obľúbeným miestom pre stretnutia ľudí, najmä mužov, ktorí v tejto štvrti žijú už roky. Je to miesto pre tých, ktorí si pamätajú časy, keď bolo Tbilisi plné takýchto komunitných priestorov.

Sabir’s Chaikhana

Historicky blízkosť Tbilisi k Hodvábnej ceste znamenala, že cez túto štvrť prechádzali čaje z východu aj západu, čo vytváralo eklektickú zmes chutí. Dnes sa v čajovni podáva výlučne sypaný cejlónsky čaj spolu s cukrom, citrónom a ničím iným.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.848 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km