Skip to content

Kostol Najsvätejšej Trojice v Gergeti

Oddýchnite si v tomto úchvatnom kostole a zároveň vystúpte na sopku, kde bol kedysi pripútaný gruzínsky Prométheus.

Približná doba čítania: 3 minúty

Medzi gruzínskou národnou históriou sa výrazne vyníma hora Kazbek, jeden z najvyšších vrcholov Kaukazu, na ktorom sa prelína ohrozenie ľudského života s utrpením, ktorému je vystavená obľúbená – hoci rozmarná – verzia Prometea.

Podľa gruzínskeho folklóru hrdina menom Amirani ukradol oheň z rúk bohov ako dar svojim blížnym smrteľníkom. Za trest bola táto postava podobná Prométheovi pripútaná reťazami vysoko na nebezpečných svahoch hory Kazbek. Vedci predpokladajú, že najbližšie k miestu jeho uväznenia je pravdepodobne súčasná pravoslávna pustovňa, ktorá sa nachádza vo vnútri jaskyne Betlehem (miestne: “Betlemi”) vo výške viac ako 3 653 metrov.

Napriek titanskému mýtu zostáva Kazbekova príťažlivosť lákavá skôr pre horolezcov ako pre milovníkov literatúry a histórie. Spiaci stratovulkán je potešením pre horolezcov, pretože jeho výbežok vo výške 5 033 metrov je relatívne ľahko prístupný, čo z tretej najvyššej hory Gruzínska robí dokonalú dvojicu prístupnosti a náročnosti medzi legendárne drsným pohorím Kaukazu.

Po ceste si mnohí turisti môžu oddýchnuť v múroch gruzínskeho pravoslávneho a apoštolského kostola zo 14. storočia. Sväté útočisko známe ako Gergeti Trinity, ktoré sa nachádza necelé dve hodiny pešej túry priamo na úbočí hory od najbližšieho mesta, pozostáva len z kostola krížového typu a samostatnej zvonice. Hoci bola táto enkláva počas sovietskych rokov nakrátko opustená, zdá sa, že zamrzla v čase.

Gergeti Trinity Church

Tvárou v tvár takej ohromujúcej kráse sa skromný zovňajšok Gergeti Trinity zrazu stáva o to úchvatnejším pre svoju jednoduchosť, o to viac pre dobrosrdečnosť jej obyvateľov, ktorí prijímajú niekedy ostrieľaných ľudí, ktorí sa zdajú byť pekelne odhodlaní ísť v šľapajach zavrhnutých hrdinov, ktorých už dávno zavrhli.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.841 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995